V Brně začíná 59. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Na nejdůležitější oborovou akci nejen v Česku ale i ve střední Evropě dorazí okolo 1600 firem ze 32 zemí. Čeští vystavovatelé představují zhruba polovinu z účastnících se firem. Partnerskou zemí je letos Indie.

Na veletrhu se tradičně uskuteční sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR. Kvůli blížícím se volbám je možné očekávat vyšší účast politiků, zúčastnit se má premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu Jiří Havlíček. Prezident svazu Jaroslav Hanák chce zhodnotit nejen vývoj české ekonomiky, ale i uplynulé volební období současné vlády.

Na veletrhu tradičně řada firem představuje své technologické novinky. Strojírenská společnost ABB tak ukáže svého vyspělého robota YuMi, firma Renishaw novou 3D tiskárnu, státní pojišťovna EGAP ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR pak představí tři nové technologické projekty, které podpořily. Synpo, 5M a Univerzita Tomše Bati ve Zlíně seznámí návštěvníky veletrhu s projektem hybridních nanokompozitů, například i ve formě elektrovodivých podlah.

Tyto látky mohou najít užití pro nejnáročnější aplikace v leteckém, automobilovém, petrochemickém, ropném a plynárenském, zdravotnickém, farmaceutickém a elektronickém průmyslu. 

Během veletrhu, který trvá až do pátku 13. října, proběhne také řada pro-exportních a dalších konferencí. Svou činnost zde představí Česká rozvojová agentura, Česká exportní banka, pojišťovna EGAP, CzechTrade a další. Speciální dny jsou věnovány podnikání a byznysu v Rusku, v Kanadě a v dalších pro český export významných nebo perspektivních regionech.