Másla si dnes lidé koupí více než před sametovou revolucí, neplatí to ale už o mléku nebo návštěvě kadeřnictví. Hospodářské noviny porovnaly v analýze ceny oblečení, uhlí nebo spotřebičů dnes a před revolucí na základě toho, kolik si jich mohli či mohou Češi koupit.

V devadesátých letech bylo na výplatní pásce nejčastěji čtyřciferné číslo, dnes jsou mzdy na první pohled téměř devětkrát vyšší. Průměrná hrubá mzda v roce 1989 činila něco přes tři tisíce československých korun. V loňském roce dosáhla 27 575 korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na první pohled vzrostly mzdy od revoluce několikanásobně, po očištění o inflaci je to ale 63 procent.
  • Přesto jde v rámci Evropy o slušný výkon. Směrodatné ale je, zdali si Češi za své mzdy koupí i více věcí.
  • HN přináší analýzu, která ukazuje, kolik si toho mohli Češi koupit před sametovou revolucí a kolik mohou dnes.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.