Másla si dnes lidé koupí více než před sametovou revolucí, neplatí to ale už o mléku nebo návštěvě kadeřnictví. Hospodářské noviny porovnaly v analýze ceny oblečení, uhlí nebo spotřebičů dnes a před revolucí na základě toho, kolik si jich mohli či mohou Češi koupit.

V devadesátých letech bylo na výplatní pásce nejčastěji čtyřciferné číslo, dnes jsou mzdy na první pohled téměř devětkrát vyšší. Průměrná hrubá mzda v roce 1989 činila něco přes tři tisíce československých korun. V loňském roce dosáhla 27 575 korun.

Pokud se ale dané mzdy očistí o inflaci a převedou do dnešních cen, je rozdíl mnohonásobně nižší. Průměrná výplata v roce 1989 by dnes odpovídala necelým 17 tisícům korun. Reálně se tedy mzdy zvedly o 63 procent.

V první polovině 90. let mzdy v důsledku transformace ekonomiky klesaly. Na úroveň před revolucí se dostaly až v roce 1996. Od té doby s několika výkyvy rostou kontinuálně.

Růst o více než 60 procent je ale i tak v evropském srovnání úctyhodný výkon. Rychleji vzrostly mzdy mezi lety 1996 a 2016 už jen v Pobaltí, kde přidaly přes 150 procent, a na Slovensku. Například v Německu vzrostly mzdy za 20 let jen o patnáct procent. Naopak růst mezd ve Švédsku či Norsku byl poměrně rychlý, mzdy se zvýšily o polovinu.

Poraženými v rámci evropských zemí OECD jsou jižané. Mzdy v Portugalsku vzrostly za zmíněných dvacet let jen o tři procenta. S jednociferným růstem se pak potýká Španělsko nebo Itálie.

Reálné mzdy

Veškerá data v článku a v grafice jsou očištěná o inflaci. Mzdy i ceny zboží a služeb jsou převedeny do cen roku 2016. Vývoj mezd v Evropě je převzat z databáze OECD, data jsou očištěná o inflaci a je u nich zohledněna různá cenová hladina v daných zemích.

 

Zdroj dat: Vlastní výpočty na základě dat ČSÚ, OECD a Transformace české ekonomiky, Spěváček, Praha, Linde 2002.

Důležitější než absolutní výše mzdy je ale to, co si za ni lze koupit. Jak ukazuje analýza HN, celkem 38 druhů zboží a služeb ze 66 pozorovaných Českým statistickým úřadem od roku 1989 reálně zlevnilo. Černý čaj je dnes v absolutních cenách o 74 procent levnější než před revolucí. Výrazně levnější jsou spotřebiče i automobily. Naopak přes 100 procent přidaly vstupenky do divadla. Pramenitá voda zdražila o 391 procent a odvoz odpadu o 444 procent.

K získání reálného obrazu toho, jak si Češi žili tehdy a žijí dnes, je ale nutné spočítat, kolik si čeho mohou za svou mzdu koupit. Zde už je poměr výrazně ve prospěch současnosti. Víc si lidé koupí 54 druhů služeb a zboží ze 66 porovnávaných. Dnes si pořídí například čtyřikrát více čokolády nebo kuřat. Levnější je tak v tomto přepočtu i v minulých týdnech v médiích často skloňované máslo. Minulý rok si bylo možné koupit dvojnásobek množství másla oproti roku 1989. A letos i přes jeho výrazné zdražení tato situace zůstává.

Naopak méně si dnes Češi koupí mléka, tužkových baterií nebo uhlí. Výrazně dražší je také návštěva kadeřníka či výměna dámských patníků.