Majitelé menších a středních firem mají novou možnost, jak získat peníze pro svůj rozvoj nebo jak prodat část své firmy. A investoři příležitost, kam umístit své peníze.

Pražská burza ve čtvrtek rozjíždí nový trh s názvem Start, který firmám výrazně zjednodušuje vstup na kapitálový trh a eliminuje rizika, která v minulosti provázela menší úpisy akcií.

Nový trh má být podle šéfa pražské burzy Petra Koblice atraktivní především pro firmy, které potřebují peníze, ale nemohou nebo nechtějí se dále zadlužovat. A ty, jejichž majitelé odmítají do své firmy pustit strategického investora nebo fond soukromého kapitálu, protože si chtějí udržet nad podnikem kontrolu.

Podmínky trhu START

◼ Forma společnosti – akciová společnost se zaknihovanými akciemi
◼ Hodnota firmy minimálně jeden milion eur
◼ Prospekt schválený ČNB a uveřejněný v souladu se zákonem
◼ Právní due diligence zpracovaný právní kanceláří ze seznamu burzy
◼ Analýza firmy zpracovaná analytikem ze seznamu burzy

"Ve chvíli, kdy si pustíte do firmy soukromý fond a prodáte mu například 30 procent akcií, tak si dosadí svého člověka do představenstva a chce prosazovat vlastní styl řízení. Od prvního dne také začíná firmu připravovat na budoucí velký prodej, což pro ni nemusí být vždy výhodné," popisuje Koblic.

Burza neúspěšně zkoušela obdobný projekt již v minulosti, ale ten současný se poučil z určitých chyb a vypadá nadějně.

"Je to inovativní hlavně v tom, že by se s akciemi obchodovalo pouze každé čtvrtletí v předem stanovených aukcích. To by jak na začátku, tak v průběhu fungování trhu mělo eliminovat riziko, že akcie nebudou dostatečně likvidní," soudí investor Ondřej Bartoš ze společnosti Credo Ventures.

Podle Koblice nabízejí čtvrtletní aukce i investorům dostatečnou likviditu − například v porovnání s fondy soukromého či rizikového kapitálu, které mají investiční horizonty například pět až sedm let.

Trh Start není určen pro drobné investory, ale pro zkušenější hráče, kteří disponují dostatkem peněz. Minimální objednávka akcií v aukci se bude muset pohybovat kolem půl milionu korun.

"Nový trh je určen pro investory, kteří se už vyznají a umí například číst čísla ve výročních zprávách. Cílíme na lidi, kteří disponují alespoň jednotkami milionů korun," říká Koblic a odmítá, že by takové omezení bylo pro Start zásadním problémem. "Studie privátních bankéřů ukazují, že v Česku je 25 tisíc rodin s aktivy za více než jeden milion eur."

Trh Start samozřejmě může při zajímavých emisích přilákat k investicím i fondy soukromého kapitálu nebo rodinné investiční firmy. Současně může investorům nabídnout i cestu, jak část vlastněných firem prodat.

"Určitě je to zajímavé jak z hlediska získání kapitálu pro rozvoj firem, do kterých budeme investovat, či z hlediska případného exitu," uvedl Ondřej Bartoš z Credo Ventures. Dodal, že v současné době nic konkrétního pro Start připraveného nemají, ale do budoucna to nevyloučil.

Podmínkami pro uvedení akcií na tento trh je například velikost firmy minimálně jeden milion eur, zpracovaný prospekt, právní due diligence a analýza od analytika z burzovního seznamu. Navzdory názvu ovšem trh necílí na právě vznikající start-upy. Firma by měla mít alespoň tříletou historii a prokázat, že generuje tržby. V každém případě by se náklady pro společnosti, které se rozhodnou vstoupit na tento trh, měly pohybovat v řádu stovek tisíc korun, což je řádově levnější než při klasických emisích na hlavní trh pražské burzy.

Šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček nový trh vítá. "Na druhou stranu si neslibujeme, že se toho zúčastní stovky firem. Půjde do určité míry o jejich vzdělávání, možnost si to vyzkoušet. A nejlepší reklamou pro další zájemce bude, když se tam ty firmy dobře etablují."

Podle Koblice o speciální trh mezi malými a středními podniky zájem je, s žádným z nich smlouvu o vstupu na Start zatím nepodepsal. "Spolupracují s námi právní firmy i investiční poradci, kterým se ta myšlenka líbí. Už si v celém projektu hledají vlastní roli. Všichni ale říkali, že dokud nebude Start spuštěný, těžko se bude klientům nabízet. Proto jsme se rozhodli ho spustit už teď," říká Koblic.

První firmy by mohly akcie na trhu nabídnout nejdříve kolem Vánoc, případně v prvním čtvrtletí příštího roku. "Pokud ale žádná emise do půl roku nebude, nebudeme to chápat jako prohru. Fungující trhy pro malé a střední firmy by se v Evropě daly spočítat na prstech jedné ruky. My jsme takový ekosystém nabídli a je důležité, že v Česku existuje," uzavírá Koblic.

Velký rozhovor s Petrem Koblicem najdete v pátečních HN.