V soutěži studentských podnikatelských nápadů Social Impact Award zvítězilo ostravské Centrum Terapie Autismu, které poskytuje terapeutickou péči pro děti s autismem a jejich rodiny; projekt Hero Clan, díky němuž si neziskové organizace mohou najít specialisty pro zajištění marketingových, grafických a jiných potřeb pro svoji práci; a webový portál Nejčr propojující odpovědné firmy se zákazníky.

Ze slavnostního vyhlášení, které se uskutečnilo v úterý večer v prostorách pražského coworkingového centra Impact Hub, si každý z vítězných týmů odnesl 2000 eur (v přepočtu zhruba 52 tisíc korun). Autoři oceněných projektů se zúčastní také mezinárodního setkání Social Impact Award v Bělehradě, kde představí své projekty i v mezinárodním plénu.

Do soutěže se přihlásilo 40 projektů. Porota následně vybrala deset z nich, které prošly akceleračním programem na podporu sociálního podnikání mladých lidí. Po jeho konci zvolila nejlepší tři na základě společenského dopadu, inovativnosti a udržitelnosti projektu, ale také pokroku, který týmy udělaly.

Vedle hlavní ceny soutěžili studenti také o zvláštní ocenění Asociace společenské odpovědnosti, která je partnerem soutěže. Získal ho projekt Pomáhej efektivně, jehož cílem je zlepšit fungování neziskových organizací. Cenu veřejnosti si odnesla organizace Lepší senior, která chce svojí činností povzbudit seniory k aktivnímu utváření okolního světa.

"Náš akcelerátor pro mladé sociální inovátory běží již šestým rokem. Za uplynulé období se v něm podařilo nastartovat spoustu skvělých projektů, jako je NázNak, Bezobalu, Pragulic, Rekola nebo Czechitas, které získávají řadu ocenění a jsou relevantními partnery jak pro firemní, tak neziskovou sféru," říká Petr Vítek, jeden ze zakladatelů sítě Impact Hub v Česku, která Social Impact Award v tuzemsku pořádá.

Akcelerační program Social Impact Award je založený na sérii workshopů, mentoringu a konzultacích, které pomáhají mladým lidem s rozjezdem podnikatelských projektů, jejichž cílem je řešit společenské a environmentální problémy. Myšlenka vznikla v roce 2009 ve Vídni, odkud se rozšířila celkem do 18 evropských zemí včetně Česka.

Související