Do účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) se od jejího nedělního spuštění registrovalo zatím 70 000 hráčů. Číslo platné k pondělnímu poledni oznámilo ministerstvo financí. Náklady na loterii bez započtení výher by během prvního roku jejího fungování neměly podle ministerstva přesáhnout 20 milionů korun. Úřad v pondělí také aktualizoval mobilní aplikaci loterie, která dříve požadovala nadbytečný údaj.

Loterii spustilo ministerstvo financí v neděli, kdy od půlnoci do rána zaznamenalo registraci několika tisíc účtenek. Celkové statistiky hodlá úřad zveřejňovat vždy po slosování. První bude 15. listopadu z účtenek vystavených během října. Ročně plánuje ministerstvo vyplatit výhry za 64,8 milionu korun. Od loterie si slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v systému EET, jehož efektivita by se tím měla zvýšit.

Mobilní aplikace loterie dříve požadovala v seznamu oprávnění, s nimiž musí uživatel při instalaci souhlasit, přístup k informaci, zda právě probíhá hovor, a k číslu, s nímž je člověk během hovoru ve spojení. Start loterie kvůli tomu čelil kritice, média také informovala o problémech s registrací do loterie a o tom, že mobilní aplikace nebyla dostupná pro telefony iPhone. "Aplikace je již dostupná pro všechny mobilní platformy," reagovalo v pondělí ministerstvo financí.

Opozice je k zavedení loterie skeptická. Kritizují ji například také Starostové a nezávislí (STAN), podle kterých ministerstvo porušuje zákon tím, že kvůli účtenkové loterii zpracovává rodná čísla obchodníků, navíc prostřednictvím soukromé firmy, aniž by k tomu mělo jejich souhlas. Starostové proto v pondělí podali podnět k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů a navrhli dočasné pozastavení loterie.

Odklad účtenkové loterie požadují také organizátoři petice za zrušení EET, kterou podepsalo 20 000 lidí. Vyzvali k tomu otevřeným dopisem ministra financí Ivana Pilného (ANO). Loterie podle nich vede k udavačství, polarizuje společnost a slibovaných cílů nedosáhne. Zástupci petičního výboru jsou přesvědčeni, že vláda by těsně před volbami neměla spouštět tak kontroverzní projekty, jako je účtenková loterie, uvedla mluvčí Andrea Wolfová.

Loterie, v níž je hlavní výhrou milion korun, se mohou zúčastnit zaregistrované osoby starší 18 let. Do hry o auta a peněžní výhry je možné přihlásit účtenky vydané podle zákona o EET, od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

EET zatím platí pro hotely a restaurace a maloobchodní a velkoobchodní firmy. Obchodníci v ČR v pracovních dnech v systémech ministerstva financí denně zaregistrují 13 až 15 milionů účtenek, tedy měsíčně zhruba 400 milionů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru