Do účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) se od jejího nedělního spuštění registrovalo zatím 70 000 hráčů. Číslo platné k pondělnímu poledni oznámilo ministerstvo financí. Náklady na loterii bez započtení výher by během prvního roku jejího fungování neměly podle ministerstva přesáhnout 20 milionů korun. Úřad v pondělí také aktualizoval mobilní aplikaci loterie, která dříve požadovala nadbytečný údaj.

Loterii spustilo ministerstvo financí v neděli, kdy od půlnoci do rána zaznamenalo registraci několika tisíc účtenek. Celkové statistiky hodlá úřad zveřejňovat vždy po slosování. První bude 15. listopadu z účtenek vystavených během října. Ročně plánuje ministerstvo vyplatit výhry za 64,8 milionu korun. Od loterie si slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v systému EET, jehož efektivita by se tím měla zvýšit.

Mobilní aplikace loterie dříve požadovala v seznamu oprávnění, s nimiž musí uživatel při instalaci souhlasit, přístup k informaci, zda právě probíhá hovor, a k číslu, s nímž je člověk během hovoru ve spojení. Start loterie kvůli tomu čelil kritice, média také informovala o problémech s registrací do loterie a o tom, že mobilní aplikace nebyla dostupná pro telefony iPhone. "Aplikace je již dostupná pro všechny mobilní platformy," reagovalo v pondělí ministerstvo financí.

Opozice je k zavedení loterie skeptická. Kritizují ji například také Starostové a nezávislí (STAN), podle kterých ministerstvo porušuje zákon tím, že kvůli účtenkové loterii zpracovává rodná čísla obchodníků, navíc prostřednictvím soukromé firmy, aniž by k tomu mělo jejich souhlas. Starostové proto v pondělí podali podnět k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů a navrhli dočasné pozastavení loterie.

Odklad účtenkové loterie požadují také organizátoři petice za zrušení EET, kterou podepsalo 20 000 lidí. Vyzvali k tomu otevřeným dopisem ministra financí Ivana Pilného (ANO). Loterie podle nich vede k udavačství, polarizuje společnost a slibovaných cílů nedosáhne. Zástupci petičního výboru jsou přesvědčeni, že vláda by těsně před volbami neměla spouštět tak kontroverzní projekty, jako je účtenková loterie, uvedla mluvčí Andrea Wolfová.

Loterie, v níž je hlavní výhrou milion korun, se mohou zúčastnit zaregistrované osoby starší 18 let. Do hry o auta a peněžní výhry je možné přihlásit účtenky vydané podle zákona o EET, od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

EET zatím platí pro hotely a restaurace a maloobchodní a velkoobchodní firmy. Obchodníci v ČR v pracovních dnech v systémech ministerstva financí denně zaregistrují 13 až 15 milionů účtenek, tedy měsíčně zhruba 400 milionů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru