Pětina plateb za zboží a služby v Česku nedorazí včas. Dlužníci z řad podniků a spotřebitelů v průměru uhradí své závazky 15 dní po datu splatnosti. To dodavatelům způsobuje problémy, třetina českých firem udává poklesy zisků. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu inkasní agentury EOS KSI.

V Česku činí podle průzkumu pohledávky po splatnosti 17 procent z celkového objemu. Další tři procenta jsou nevymahatelná.

Nezaplacené faktury způsobují společnostem výpadky v příjmech, což řeší zvyšováním svých cen (14 procent), poklesem investic (18 procent) či omezením náboru zaměstnanců (osm procent). Kvůli problémům s nesplacenými pohledávkami je 13 procent českých podniků existenčně ohroženo.

"Nezaplacené pohledávky nutí 14 procent českých firem k dalšímu zvyšování cen, což snižuje dostupnost jejich výrobků a služeb pro zákazníky. Pětina podniků omezuje investice do svého rozvoje, takže stagnují, ztrácí konkurenceschopnost a celkově zpomalují hospodářský růst," uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel. "U vymáhání pohledávek platí, že čím dříve firmy situaci začnou řešit, tím větší mají šanci na návrat svých peněz," dodal.

Skupina EOS uskutečnila průzkum platební morálky ve 3200 firmách z 16 evropských zemí. V každé zemi bylo 200 firem dotazováno na všechny aspekty spojené s platebními transakcemi a obecně na ekonomické trendy v dané zemi.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru