Na milánské burze se ve středu začne obchodovat s akciemi firmy Pirelli, pátého největšího výrobce pneumatik na světě. V minulém týdnu dokončila mezi investory takzvaný primární úpis (IPO) svých akcií, který stávajícím akcionářům vynesl za 40 procentní balík akcií přibližně 2,5 miliardy eur a celou firmu ohodnotil na více než šest miliard. Jedná se o letošní největší evropské IPO, dosud vedl červencový úpis švýcarské firmy Landis+Gyr, který vynesl 2,2 miliardy eur.

Akcionáři Pirelli však původně doufali, že jim prodej přinese vyšší částku. Upisovací cena byla nejdřív stanovena v rozpětí 6,3 až 8,3 eura za akcii, posléze však byla snížena na 6,3 až 6,5 eura. Podle analytiků je nižší prodejní cena dána obavami investorů z vysokého zadlužení firmy či z toho, že některý z menšinových akcionářů se bude chtít v budoucnu zbavit akcií, což by jejich cenu na trhu srazilo dolů. Nejistota panuje i ohledně další role největšího akcionáře v řízení firmy. Cenu nedokázaly dostat výš ani přísliby firmy ohledně vyplácení dividend.

V článku se dále dozvíte

  • Na milánské burze se ve středu začne obchodovat s akciemi gumárenské společnosti Pirelli, kterých se upsalo za 2,5 miliardy eur.
  • Výnos z prodeje byl v rámci primárního úpisu nižší, než si dosavadní akcionáři firmy původně představovali.
  • I tak ale bude letošní celosvětový výnos z IPO pravděpodobně nejvyšší od roku 2007.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru