Evropská komise na nabídce Prahy na nové sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA) oceňuje dostatečné prostory či dopravní dosažitelnost. V nabídce ale postrádá podrobnosti o dostupnosti školek či lékařské péče pro rodiny zaměstnanců agentury. Vyplývá to z posouzení nabídek na nová sídla pro unijní lékovou agenturu (EMA) a EBA, které se kvůli brexitu odstěhují z Británie, zveřejněného v sobotu.

Praha se o sídlo EBA uchází společně s Vídní, Bruselem, Paříží, Frankfurtem nad Mohanem, Dublinem, Lucemburkem a Varšavou.

Jednotlivé členské státy EU mohly své nabídky na sídla obou unijních institucí přihlásit do 31. července a komise je posoudila na základě kritérií, která schválilo 27 členských států (tedy bez Británie).

O tom, do které metropole se úřady přestěhují, mají rozhodovat hlasováním zástupci členských zemí na okraj listopadové schůzky unijních ministrů zahraničí a ministrů pro evropské záležitosti.

Česko jako nové sídlo unijní agentury pro bankovní dohled nabídlo plánovanou budovu na pražské Pankráci, která by měla být dokončena v roce 2019. Vládní zmocněnec Karel Dobeš v červenci vyjádřil přesvědčení, že Česko řadu potřebných informací již nemusí dokládat, protože Praha pět let úspěšně hostí sídlo Evropské agentury pro globální navigační družicový systém (GSA).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru