Evropská komise na nabídce Prahy na nové sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA) oceňuje dostatečné prostory či dopravní dosažitelnost. V nabídce ale postrádá podrobnosti o dostupnosti školek či lékařské péče pro rodiny zaměstnanců agentury. Vyplývá to z posouzení nabídek na nová sídla pro unijní lékovou agenturu (EMA) a EBA, které se kvůli brexitu odstěhují z Británie, zveřejněného v sobotu.

Praha se o sídlo EBA uchází společně s Vídní, Bruselem, Paříží, Frankfurtem nad Mohanem, Dublinem, Lucemburkem a Varšavou.

Jednotlivé členské státy EU mohly své nabídky na sídla obou unijních institucí přihlásit do 31. července a komise je posoudila na základě kritérií, která schválilo 27 členských států (tedy bez Británie).

O tom, do které metropole se úřady přestěhují, mají rozhodovat hlasováním zástupci členských zemí na okraj listopadové schůzky unijních ministrů zahraničí a ministrů pro evropské záležitosti.

Česko jako nové sídlo unijní agentury pro bankovní dohled nabídlo plánovanou budovu na pražské Pankráci, která by měla být dokončena v roce 2019. Vládní zmocněnec Karel Dobeš v červenci vyjádřil přesvědčení, že Česko řadu potřebných informací již nemusí dokládat, protože Praha pět let úspěšně hostí sídlo Evropské agentury pro globální navigační družicový systém (GSA).