Loni Češi dohromady se Slováky (skupina Rémy Cointreau, pod niž Metaxa patří, eviduje Česko a Slovensko jako jeden trh) vypili vůbec nejvíc Metaxy ze všech zemí světa. Podle údajů společnosti IWSR šlo o 129,5 tisíce devítilitrových kartonů, což je víc než milion litrů. To je víc než Němci (129 tisíc devítilitrových kartonů) či domácí Řekové (109 tisíc devítilitrových kartonů).

Metaxa je v Česku a na Slovensku oblíbeným dárkem, svou pozici si v obou zemích drží ještě z dob minulého režimu, kdy byla na trhu k mání jako jedno z nemnoha "západních" pití.

Zatímco do začátku 90. let se Metaxa soustředila na výrobu méně stařených typů tohoto nápoje z vinného základu, nyní se značka snaží být více prémiovou. Na trhu je k mání dvanáctihvězdičková varianta, která značí, že Metaxa zrála v sudech dvanáct let, a další speciální varianty v podobě různých limitovaných edicí.

Moderní tvář Metaxy je dílem takzvaného Metaxa Mastera Kostase Raptise. U značky, která v Aténách vznikla v roce 1888, je Raptis od 80. let minulého století, v roli jejího faktického šéfa už víc než 25 let.

Češi vypijí nejvíc Metaxy. Zajeli jsme se podívat na výrobu řecké pálenky
Cesi_vypiji_nejvic_Metaxy._Zajeli_jsme_se_podivat_na_vyrobu_recke_palenky.jpg

"Loni jsme celkem vyrobili a prodali devět milionů litrů Metaxy, letos věříme, že překonáme hranici deseti milionů litrů. Zájem a spotřeba celkově rostou," těší Raptise.

Podle Raptise, jinak také vášnivého rybáře, je zajímavé, jak dobře je toto pití přijímáno jinde než v Řecku. Export tvoří asi 90 procent byznysu firmy. "Pro podporu exportu se ale snažíme vybírat potenciálně zajímavé trhy, nepůsobíme úplně všude. Dobře jsme uchyceni ve střední, severní a východní Evropě, v USA a v Kanadě. Jinde tolik ne," popisuje Raptis. "V Řecku pijeme spíš ouzo, ale lidé značku vnímají dobře. Rádi ji berou do ciziny jako dárek. Ekonomická krize v Řecku znamenala navíc to, že se ještě snížila spotřeba, pije se obecně méně, takže soustředění se na export byla správná cesta," dodává.

Kromě dopadů ekonomické krize Metaxu a další řecké výrobce lihovin postihlo také to, že se v některých případech a u některých druhů alkoholu v podstatě až ztrojnásobila spotřební daň a dnes kolem tří čtvrtin ceny Metaxy a spol. v Řecku tvoří daně. "Obecně už se ale ekonomická situace v zemi uklidnila. I když pořád ještě není dobře, aspoň víme, co čekat, co se bude dít v nejbližším období," poznamenává Raptis.

Výzvy ovšem nestojí před Metaxou pouze na domácím trhu. Obecně kvůli důrazu na zdravý životní styl v Evropě i jinde pijí lidé méně než dřív. Snahou v podstatě všech výrobců alkoholických nápojů je nabízet prémiovější, tedy dražší produkty, které vykompenzují klesající prodané objemy.

Odvětví se také stále více reguluje na úrovni vlád, Evropské unie a podobně. Jedním z dalších dopadů na alkobyznys může být i na evropské úrovni chystané značení lahví nápojů s upozorněními na zdravotní rizika. Jde o obdobu toho, čím si nyní prochází tabákový průmysl se zdravotním varováním na krabičkách cigaret. "Za prvé jsem zastánce toho, aby byli lidé svobodní ve svém rozhodování, a za druhé chtít dávat alkohol a cigarety do jednoho pytle není správné," zamýšlí se Raptis. "Když kouříte málo, je to stejné, jako když kouříte moc. U pití to tak není. Navíc pitím na rozdíl od kouření neobtěžujete své okolí. A nesmíme zapomínat na pozitivní důsledky rozumné konzumace alkoholu, lidi může uklidňovat, můžou se díky alkoholu cítit dobře se svými přáteli," uzavírá.

HN navštívily výrobu Metaxy na pozvání této společnosti, resp. její mateřské společnosti Rémy Cointreau.