Německý automobilový koncern Volkswagen se rozhodl zvýšit finanční rezervu na řešení emisního skandálu v Severní Americe. Toto opatření sníží jeho provozní zisk ve třetím čtvrtletí zhruba o 2,5 miliardy eur (65 miliard korun). Oznámila firma v pátek. Podle agentury DPA se tímto krokem náklady související s řešením emisní aféry zvyšují zhruba na 25,1 miliardy eur (přes 650 miliard korun). Cena akcií Volkswagenu se v reakci na páteční prohlášení propadla zhruba o tři procenta.

Volkswagen v prohlášení uvedl, že severoamerický program zpětného odkupu a úprav automobilů, kterých se skandál týká, je technicky i časově náročnější, než se předpokládalo. Dodal, že hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní 27. října.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že software po celém světě instaloval asi do 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru