Když si do názvu politické strany dáte letopočet založení, je to vždy ošidné. Na jednu stranu dáváte najevo, že držíte prst na tepu doby, což může pomoci. Na stranu druhou riskujete, že za pár let, až se situace změní a doba bude tepat poněkud jinak, bude název vaší partaje v lepším případě nesrozumitelný, v horším vyčpělý a v nejhorším směšný.

Se vší trpkostí si to možná právě teď uvědomuje Miroslav Kalousek. Když v roce 2009 založil spolu s Karlem Schwarzenbergem TOP 09, fungovalo to v první chvíli, jako když zapálíte motor rakety. Étos šetření a odpovědnosti zasáhl uprostřed ekonomické krize srdce mnohých voličů, formace vystřelila nahoru, zdálo se, že žádné mety pro ni nejsou nedosažitelné. Byla to doba, kdy se řešila spíše otázka, kdy Kalouskův projekt převálcuje ODS a stane se hegemonem na pravici, než jestli to vůbec přijde.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru