Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se znovu věnoval případu Rumuna Bogdana Barbuleska, který ve svém zaměstnání dlouhodobě vedl soukromou konverzaci prostřednictvím chatovacího programu, jehož použití zaměstnavatel povolil výhradně k plnění pracovních povinností. Zaměstnavatel také pomocí sugestivních vnitřních předpisů varoval zaměstnance, že používání pracovních prostředků zaměstnanci monitoruje a jejich případné zneužívání k soukromým účelům může potrestat výpovědí. Pan Barbulescu výpověď nakonec dostal. U ESLP namítal, že o sledování nebyl předem informován, že oprávněně očekával jistou míru soukromí a že daný postup zaměstnavatele byl nepřiměřený. Původní rozhodnutí senátu ESLP z počátku roku 2016 přitom dalo za pravdu zaměstnavateli. V daném případě se prý jednalo o omezený a přiměřený zásah do soukromí. Velký senát ESLP však nyní přišel s velkým obratem a rozhodl, že ve věci přece jen došlo k porušení práva na soukromí. Rumunským soudům toto poslední rozhodnutí vytýká, že se dostatečně nezabývaly povinností informovat zaměstnance o monitoringu jeho aktivit včetně uvedení rozsahu takového sledování. ESPL tak nakonec vyslal firmám jasný vzkaz, že svůj záměr monitorovat zaměstnance on-line musí dostatečně právně ošetřit a předem je o něm důsledně informovat.

Autor je advokát v KPMG Legal.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.