Po rekordním prvním čtvrtletí si pro novou hypotéku do banky přišlo méně lidí než loni. Celkový objem nově poskytnutých hypoték za prvních osm měsíců však doposud převyšuje sumu, kterou banky rozpůjčovaly ve stejném období loni, ukazuje Fincentrum Hypoindex. Je to tím, že ceny bytů dál rostou a průměrná hypotéka je už přes 2,1 milionu korun. 

Hypotéky tak mají stále našlápnuto k překonání loňského rekordního roku, kdy banky poskytly zájemcům o hypotéku celkem 226 miliard korun. Záleží na tom, jak silné bude ochlazení zájmu o nové bydlení, které se kvůli pokračujícímu růstu cen bytů začíná v posledních měsících projevovat i na mírném zchlazení poptávky po hypotékách.

Čísla o dosavadním letošním vývoji hypoték však mluví pro možnost, že loňský rekord padne. Za osm měsíců banky na nových úvěrech rozpůjčovaly přes 151 miliard korun. Ve stejném období loni to bylo jen 140 miliard korun. Letošní náskok v objemu zhruba 11 miliard korun se ve zbývajících čtyřech měsících roku bude bude zřejmě dál snižovat, podle některých analytiků o překonání loňského rekordu rozhodne výsledek v listopadu.

"Loňský listopad byl totiž rekordní. Finiš letošního roku tak bude mimořádně napínavý. Osobně se domnívám, že loňský rok zůstane vlivem zpřísnění hypoték Českou národní bankou nepřekonaný, ale bude to velmi těsné," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Rekordní loňský listopad byl důsledkem obav lidí z dopadu nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit od prosince. Banky dávaly najevo, že se levnější a snazší možnost předčasného splacení, kterou zákon přinese, promítne do zvýšení sazeb. Ve snaze získat nízkou sazbu mnozí lidé proto urychlili vyřízení hypotéky a v bance ji podepsali právě v listopadu. Banky na hypotékách tehdy poskytly 30 miliard korun, což byl vůbec nejvyšší objem hypoték poskytnutý za jeden měsíc v dosavadní historii.

Obdobného názoru je i Jan Sadil, člen představenstva ČSOB, který má na starosti mimo jiné Hypoteční banku, lídra hypotečního trhu. "Za osm měsíců byl meziroční nárůst nových hypoték osm procent. Ale je to díky výsledku za první čtvrtletí. Vývoj ve druhém čtvrtletí byl totiž prakticky stejný jako před rokem a ve třetím čtvrtletí už vidíme, že dochází k mírnému meziročnímu propadu nových hypoték. Myslím si, že v závěru roku budeme svědky dalšího zpomalení nové produkce. Celoroční objem nových hypoték bude kolem 200 miliard korun. I tak to ale bude fantastický výsledek," řekl Sadil.

Hluboký propad nenastal

Sadil tak nepřímo potvrdil, že letošní rok v hypotékách bude pro banky nad očekávání úspěšný. Ještě zkraje roku totiž bankéři a analytici odhadovali, že kvůli dalšímu postupnému zpřísnění hypoték Českou národní bankou dojde k výraznému propadu nových úvěrů. Některé scénáře počítaly s propadem až o třetinu. Současné odhady bankéřů se však také nemusí naplnit. Zájem na konci roku může být silnější, než nyní očekávají, a celoroční výsledek tak může být minimálně stejný jako v loňském rekordním roce. 

Pesimistické předpovědi na letošní rok vycházely z dopadu už dříve oznámených zpřísnění. Poté co v říjnu loňského roku ČNB svými doporučeními bankám zakázala poskytování stoprocentních hypoték, přišla další omezení od dubna. Banky nyní smí poskytovat hypotéky maximálně do 90 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Většina nových klientů však k získání hypotéky musí mít minimálně 20 procent vlastních peněz, protože banky mohou v rozmezí od 80 do 90 procent hodnoty zástavy prodat jen 15 procent z objemu nové produkce v každém čtvrtletí. Od června navíc ČNB po bankách chce, aby žadatele o rizikovější hypotéky nad 80 procent zástavy pečlivěji hodnotily z pohledu jejich příjmů a schopnosti splácet. Centrální banka se svými doporučeními snaží zabránit tomu, aby až sazby v budoucnu vzrostou a ekonomika nebude tak prosperovat, se klienti nedostali do větších problémů se splácením a tím se neohrozilo zdraví bankovního sektoru.

Objemy poskytnutých hypoték podle Sadila zůstanou na dobré úrovni i v příštím roce. "I když sazby pozvolna rostou, zůstanou nízké i v příštím roce. Brzdou zájmu o nové hypotéky jsou spíš nově vydávaná stavební povolení a zahajované nové byty, které neodpovídají poptávce," řekl Sadil.

2017: leden až srpen - celkový počet nově poskytnutých hypoték: 73 899

2016: celý rok - celkový počet nově poskytnutých hypoték: 85 193

2017: leden až srpen - celkový objem nově poskytnutých hypoték 151,167 mld. Kč

2016: celý rok - objem nově poskytnutých hypoték: 225,809 mld. Kč

Zdroj: Fincentrum Hypoindex