Investiční společnost R2G Rohan ovládne českého výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Fond, za kterým stojí podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš, nabízel všem ostatním akcionářům odkup jejich cenných papírů při ceně 1010 korun za kus. Do pondělních 17 hodin, kdy nabídka vypršela, využili možnosti prodeje majitelé akcií představujících v Pegas Nonwovens více než 70procentní podíl.

R2G, která za nově nabyté cenné papíry zaplatí 6,2 miliardy korun, ještě před podáním nabídky vlastnila bezmála téměř 11 procent akcií textilky. Celkem tedy ovládne firmu z více než čtyř pětin. Dalších 7,8 procenta akcií bude podle vyjádření R2G předmětem revize jejích poradců a agenta pro vypořádání. Celkem by se tak mohl podíl R2G přiblížit až 89 procentům. "Jsme potěšeni výsledkem naší dobrovolné nabídky převzetí, která potvrzuje, že nabídková cena byla pro akcionáře Pegasu atraktivní. Jakožto majoritní akcionář se těšíme na spolupráci s managementem a podporu společnosti v jejím strategickém růstu v Evropě i mimo ni," uvedl ředitel přímých investic R2G Jakub Dyba.

Cílem R2G bylo získat v Pegas Nonwovens až 100 procent akcií. Fond chce nákupem rozhodujícího podílu v textilce dlouhodobě investovat peníze svých vlastníků s cílem je zhodnotit. Pro úspěch plánu na převzetí Pegas Nonwovens byl klíčový postoj jejího dosavadního hlavního akcionáře, fondu Wood Textiles Holding. Ten původně svoje cenné papíry za 1010 korun za kus odmítal prodat, nakonec ale změnil názor.

Nového většinového vlastníka získá Pegas Nonwovens po vypořádání převodu cenných papírů 5. října. R2G uvažuje o tom, že omezí nebo zcela zastaví vyplácení dividend a zisk textilky použije ke snížení jejího zadlužení a případnému dalšímu rozšiřování pomocí akvizic.

Pegas je největším středoevropským výrobcem netkaných textilií vyráběných z plastů. Materiál se používá hlavně v dětských plenách, v plenách pro seniory nebo při výrobě dámských vložek. Využití ale najde i ve zdravotnictví, stavebnictví nebo zemědělství.

Akcie Pegas Nonwovens na pražské burze od začátku roku posílily už o více než třicet procent na stávajících 1002 korun za kus, což celou firmu oceňuje téměř na devět miliard korun. Tržby textilky loni dosáhly 5,6 miliardy korun, zisk činil 400 milionů. Pegas má 600 zaměstnanců a kromě dvou továren v Česku provozuje také závod v Egyptě. Další výrobu plánuje firma spustit v roce 2019 v Jihoafrické republice.

Vývoj akcií textilky Pegas od začátku roku

Vývoj akcí textilky Pegas.Zdroj: Thompson Reuters