Českému autoprůmyslu se podařilo prosadit důležité memorandum s vládou. Ta se v pondělí zavázala, že spustí akční plán, který by měl pomoci tomu, aby výroba aut v Česku zůstala i v budoucnu. Vedlejším efektem má být zelenější doprava a méně mrtvých na silnicích.

Elektrovozem přes půl republiky? Napínavá jízda jen pro odvážné

Obor čekají zásadní změny. Spalovací motory mají postupně ustupovat elektromotorům. Auta budou stále ve větší míře schopna jezdit sama a komunikovat mezi sebou. A nové trendy budou potřebovat spoustu nových odborníků, kteří na pracovním trhu nejsou. Automobilový průmysl tak usilovně tlačí na vládu, aby jim v nové situaci pomohla. "Technologický pokrok nelze zastavit, je třeba se na to průběžně připravovat stejně rychle, jako se na to připravují další země s rozvinutým automobilovým sektorem," popisuje Bohdan Wojnar, prezident Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Škody Auto.

Wojnar považuje za velký úspěch, že se podařilo s vládou rozhýbat debatu, která už má první konkrétní výsledek. Tím je memorandum s návrhem 25 možných opatření.  

Společným cílem Sdružení automobilového průmyslu a vlády je zasadit se o to, aby v době, kdy na našem území dosahujeme historicky nejvyšších počtů výroby vozidel, byly položeny základy pro jeho trvalou budoucí prosperitu a zachování zaměstnanosti v tomto odvětví," popisuje Wojnar.  

Memorandem se vláda zavazuje, že si napříč ministerstvy rozdělí úkoly a jednotlivé resorty posoudí například možnosti dotací či podpory elektromobilů, výstavby sítě dobíjecích stanic nebo úpravu zákonu, aby bylo možné v Česku testovat či používat vozidla bez řidiče.

Ministerstva financí, průmyslu a životního prostředí mají začít analyzovat možnosti podpory nákupu elektromobilů. Ministerstvo pro místní rozvoj má posoudit vhodnost dotovaného operativního leasingu na elektromobily pro státní správu. Až z těchto analýz vzejde rozhodnutí, zda podobné opatření vůbec navrhovat.

Zástupci automobilového průmyslu stojí i o vybudování vysokorychlostního internetu podél hlavních silnic, aby spolu mohly vozy komunikovat. Ministerstvo školství má zase připravit změny ve vzdělávání, aby byli absolventi připraveni na rychle se měnící obor.