Jakoby jedním dechem napsaná, hektická, spontánní. Taková je novela, kterou Josef Pánek dal přečíst nejprve kolegovi v Mikrobiologickém ústavu a pak ještě jedné své studentce, než sebral odvahu ji poslat do nakladatelství. Dnes o Lásce v době globálních klimatických změn recenzenti píší jako o nečekaném zjevení. Oceňují, že se autorovi podařilo skvěle vyjádřit zrychlenou atmosféru doby a přitom z perspektivy světoběžníka popsat vykořeněnost anebo omezenost rasismu a xenofobie.

A co sám autor? Na první pohled působí také jako zjevení. Žádný rozvážný vědec ve středních letech, ale spíš kluk v červených kalhotách a s batohem na zádech. Mluví s dikcí, která mi hned připomene jeho horečnatý text, ale přitom u kavárenského stolku vláčnými pohyby pozvedá šálek a upíjí poklidně zelený čaj. A když se loučíme, střih, hodí si batoh přes rameno a už zase spěchá. Kam vlastně? Asi do laboratoře. Tam totiž často pobývá i o po večerech a o víkendech.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.