Největší výrobce skleněných lahví a obalů na světě, americký koncern Owens-Illinois, otevírá jednu z největších investic v českém sklářském průmyslu za dlouhé roky. Za více než 700 milionů korun Američané zmodernizovali svůj závod v Dubí na Teplicku, díky kterému budou moct vyrábět zcela nové typy lahví a sklenic.

Investice má ještě více upevnit vedoucí pozici firmy na tuzemském trhu – její podíl činí 56 procent, vyrobí tedy zhruba každou druhou skleněnou lahev v Česku. Společnost Owens-Illinois se sídlem v Ohiu v Dubí vyrobí kolem 210 milionů čirého skla ročně, z čehož část jde na vývoz do Německa. Díky právě dokončené investici by se výrobní kapacity měly ještě zvýšit. Zajistit by to měla nová sklářská vana se třemi výrobními linkami a výměna výrobních strojů.

"Modernizace by měla zefektivnit provoz a zvýšit přidanou hodnotu výrobků. To bude mít pozitivní dopad na hospodaření firmy," věří regionální obchodní ředitel společnosti Owens-Illinois pro střední Evropu Pavel Wurzel.

Firmě se v posledních letech daří a rostou jí tržby i zisk. V minulém roce se zisk po zdanění meziročně zvýšil 2,5krát a vyšplhal se až na zhruba 258 milionů korun. Tržby v tom samém období vzrostly z 896 milionů na 932 milionů korun. "V letošním roce předpokládáme tržby na úrovni loňského roku s ohledem na výpadek produkce kvůli probíhající modernizaci, která trvala dva a půl měsíce. Investice v závodu v Dubí se v hospodářských výsledcích plně projeví až v dalších letech," vysvětluje Wurzel.

Před třemi lety firma uskutečnila podobnou investici ve druhém svém závodě v Novém Sedle na Karlovarsku. Tehdy za modernizaci jedné sklářské vany vydala zhruba 10 milionů eur, v přepočtu zhruba 260 milionů korun. Příští plánovaná investice se má rovněž uskutečnit v tomto závodu. Podle vedení se znovu bude týkat jedné ze sklářských van.

Firma se zaměřuje na výrobu obalového skla, jako jsou například nápojové lahve a konzervové sklo pro potravinářský průmysl. "Konkrétně závod v Dubí má silnou pozici v segmentu lahví na alkohol nebo například sklenic na majonézu či sezonní zeleninu," potvrzuje Wurzel.

Společnost Owens-Illinois má v Česku dva závody, kde zaměstnává přes 350 lidí. Celosvětově působí ve 23 zemích, ve kterých má celkem 78 závodů a 27 tisíc zaměstnanců. V Česku firmě konkurují například firma Vetropack Moravia Glass nebo Sklárny Moravia.