Nepřehlednost a nesrozumitelnost patří mezi nelichotivé nálepky, které si od profesních organizací i veřejnosti vysloužil český právní systém. Zorientovat se ve více než 10 tisících zákonech a předpisech není pro občany snadné. Alespoň podnikatelům teď ale svitla naděje, že by soupis povinností plynoucích z právních norem mohli brzy najít přehledně na jednom místě. Vznik unikátní webové aplikace, která to umožní, začátkem září schválila sněmovna.

Demoverzi aplikace, pro niž se vžila zkratka PES (Právní elektronický systém), připravila už loni Hospodářská komora a začala přesvědčovat zákonodárce, aby její fungování zakotvili zákonem. Aby totiž mohl systém správně fungovat a podnikatelům bez zdlouhavého nastavování zobrazit hned po přihlášení alespoň základní povinnosti, které se týkají přímo jejich byznysu, potřebuje komora přístup do registru osob.

Přihlašovat by se podnikatelé do systému měli za pomoci své datové schránky. Po přihlášení uvidí nejen přehled povinností, budou si je ale moci také filtrovat podle životních situací svého byznysu, jako je například založení firmy nebo její stěhování. "Budou tam i právní důsledky − sankce a výhledově i další důsledky typu odejmutí licence," slibuje Zdeněk Zajíček odborník na e-Government a spoluautor projektu. Samozřejmostí bude i kalendář s daty, dokdy mají být konkrétní povinnosti splněny. A když se bude některý termín blížit, pošle PES přihlášenému podnikateli upozornění také e-mailem nebo na mobilní telefon.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.