Přesně před 32 lety zasáhlo Mexiko ničivé zemětřesení o síle osmi stupňů Richterovy škály. Tehdy si vyžádalo až deset tisíc obětí, další tisíce jich přišlo o střechu nad hlavou.

Tak jako každý rok i na dnešní výročí svolaly mexické úřady bezpečnostní cvičení. Učí lidi, jak v podobných případech reagovat a vyhnout se nebezpečí. Každoročního cvičení se zúčastnilo na sedm milionů lidí.

Jen dvě hodiny poté živel opět udeřil, tentokrát na jihu země. Oběti hlásí jak Mexico City, tak i další města jako Puebla a Morelos. Zemřelo 295 lidí.

Je to navíc už po druhé během krátké doby, co se Mexiko musí vyrovnávat s podobnou pohromou. Dne 7. září zemětřesení postihlo mexické státy Chiapas a Oaxaca a vyžádalo si téměř sto obětí.

Mexiko zasáhlo silné zemětřesení, v hlavním městě se zřítila výšková budova

Prioritou je pomoc obětem

 

V Mexiku nadále probíhají záchranné práce. Zapojili se do nich jak hasiči, policisté, lékaři, tak i mnoho dobrovolníků. Ti všichni se snaží najít lidi, kteří ještě mohou být pod troskami. "Díky cvičení každý věděl, co má dělat. Hodně to pomohlo," uvedl Guilleromo Salazar, stavbyvedoucí, který společně se svojí partou dělníků pracovali na stavbě v Mexiko City.

Zřítilo se množství budov, zemětřesení narušilo statiku dalších. Úřady musely dočasně uzavřít i letiště v Mexico City, zastavit metro a zavřít brány mexické burzy.

"Prioritou je pomoci obětem, které zemětřesení postihlo, a zachránit ty, kteří jsou ukryti v sutích," uvedl mexický prezident Enrique Peña Nieto. Ten povolal na pomoc armádu.

Prozatím se podařilo obnovit dodávky elektřiny v 70 procentech postiženého území. Bez proudu ale nadále zůstávají tisíce lidí.

Škody se odhadují na stovky milionů až miliard dolarů.

Pod sutinami školy našlo smrt víc než 20 dětí. Další se po zemětřesení pohřešují

Ekonomiku by mohla poškodit nejistota

Zemětřesení zasáhlo Mexiko v době, kdy tamní ekonomický růst mírně zpomaluje. Zatímco v prvním čtvrtletí mexické hospodářství mezikvartálně vzrostlo o 0,7 procenta, ve druhém to bylo o 0,6 procenta.

Do budoucna by ale mexické hospodářství mohla poškodit nejistota. Ta panuje kolem rozhovorů o revizi Severoamerické dohody o volném obchodu mezi USA, Mexikem a Kanadou, známé pod zkratkou NAFTA. Ty probíhají už několik týdnů, a zatím se nepodařilo dojít k žádnému výraznějšímu pokroku.

"Ekonomický růst byl zatím lepší, než se čekalo. A to hlavně pokud vezeme v potaz pesimistický výhled na konec letošního roku a začátek dalšího kvůli hrozbě narušení mexicko-amerických vztahů," uvedla banka Santander ve své nedávné zprávě.

Dohodu NAFTA dlouhodobě kritizuje americký prezident Donald Trump. Ten tvrdí, že je pro USA nevýhodná. Proto několikrát pohrozil, že pokud se mu pro USA nepodaří vylepšit podmínky v rámci NAFTA, tak se jeho země z dohody stáhne úplně.

Hlavním cílem Kanady a Mexika je naopak dohodu zachovat. Odchod USA z NAFTA by výrazně ztížil přístup mexických výrobků na americký trh, a také ohrozil statisíce pracovních míst. Někteří experti se domnívají, že by to možná vyvolal i obchodní válku v regionu.

Neoblíbený prezident odchází

Mexický prezident Nieto se v poslední době potýká s výrazným propadem popularity. Jeho působení v úřadě aktuálně schvaluje pouze 28 procent Mexičanů, vyplývá z průzkumu společnosti Pew Research Center.

Nietův mandát končí už příští rok a ústava mu další kandidaturu zakazuje.

Favoritem prezidentských voleb 2018 je levicový populista Andrés Manuel López Obrador. Ten slibuje, že se proti Trumpovi bude ostřeji vymezovat.

Pokud vyhraje v prezidentských volbách příští rok, tak slibuje, že sníží závislost mexické ekonomiky na USA a nebude dovážet tolik potravin i ropy. Ostřeji hodlá také postupovat v otázce boje proti drogám, terorismu nebo migrace, tedy v oblastech, ve kterých Mexiko s USA aktuálně úzce spolupracují.

Mexiko zasáhlo silné zemětřesení, v hlavním městě se zřítila výšková budova

Pod sutinami školy našlo smrt víc než 20 dětí. Další se po zemětřesení pohřešují