Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, se od konce devizových intervencí Českou národní bankou letos v dubnu stále drží nad úrovní 40 procent. Podle posledních údajů ministerstva financí drželi ke konci července zahraniční investoři dluhopisy za 701,5 miliardy korun a jejich podíl tak byl 45,6 procenta.

Největší podíl v letošním roce na dluhopisech měli zahraniční investoři v červnu, a to 47,62 procenta. Na konci loňského roku drželi zhruba třetinu dluhopisů. Zájem o dluhopisy rostl s blížícím se koncem kurzového závazku, která nakonec ČNB ukončila 6. dubna.

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy (v %):
Zdroj: Ministerstvo financí

Za růstem podílu byla především sázka investorů na posílení koruny po konci kurzového závazku ČNB a státní dluhopisy byly pro ně jedním z mála nástrojů, kam své peníze umístit. Vysoký zájem zároveň snížil výnosy českých dluhopisů, a v mnoha případech dokonce státu zajistil, že si půjčoval na záporný úrok.

Celkově má stát ke konci července vydané dluhopisy za 1,744 bilionu korun, z toho je 206 miliard korun v zahraničních emisích dluhopisů.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru