Top chart

  • Pražská burza bojuje stejně jako další akciové parkety o místo na kapitálovém trhu s mnoha dalšími poskytovateli peněz. Ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic ale vidí novou hrozbu v rodinných finančních kancelářích, jako je R2G. Ta se snaží vykoupit ostatní akcionáře textilky Pegas Nonwovens a získat ji celou do svého vlastnictví. Burza by tak přišla o další titul, do kterého mohou investovat i menší investoři než R2G.

  • Průměrná cena jednoho metru čtverečního nového bytu v Praze letos v červnu dosáhla 92 600 korun. Před rokem to bylo o 17 tisíc korun méně. Jde o údaje poradenské společnosti Deloitte, která zpracovává index vývoje cen nemovitostí.

  • Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler chválí české centrální bankéře za úvahy o zohlednění cen nemovitostí při měření inflace. Zároveň si ale klade otázku, jak dlouho bude centrálním bankám trvat, než tak opravdu učiní.

  • Tomáš Holub, šéf prognostiků v ČNB vidí zvýšení sazeb do konce roku jako reálné. Holub také říká, že z pohledu růstu cen je trh tuzemských nemovitostí přehřátý.

  • Nabídka rakouského stoletého vládního dluhopisu potvrzuje hlad po bezpečných výnosech v době, kdy v eurozóně panují extrémně nízké úroky. Rakousko prodalo za v přepočtu skoro 100 miliard korun dluhopisy, jejichž splatnosti v roce 2117 se většina držitelů ani nedožije. Investoři přitom byli ochotni nakoupit těchto dluhopisů ještě třikrát více.

  • Loterijní společnost Sazka dostala od rakouských regulátorů povolení k převzetí 22,7 procenta akcií svého konkurenta Casinos Austria. Sazka, která se před šesti lety ocitla v konkurzu, je nyní v rukou investičních skupin KKCG a Emma Capital na cestě stát se jedním z největších provozovatelů loterií v Evropě.

  • Berňák zařadil zpátečku. Zmírní používání likvidačních zajišťovacích příkazů proti firmám, u kterých nabyl dojmu, že se vyhýbají placení daní.

Obměny iPhonů po tříletkách

Sázka na další růst akcií společnosti Apple je o tom, jestli super drahý iPhone X spustí takzvaný supercykl přechodu uživatelů ze starších na nejnovější modely.

Tato období, která trvají zhruba tři roky, přicházejí s uvedením výrazně obměněného nového přístroje na trh. Jeho neokoukaný vzhled a vylepšené parametry totiž umí přimět mnohé vlastníky vousatějších iPhonů, aby si koupili novou i-hračku. Takové modely také Applu pomáhají přetáhnout klienty od konkurence.

Na začátku těchto tříletek vykáže Apple strmější nárůst v počtu prodaných mobilních telefonů, který po zbytek období udrží nebo mírně zvýší. Poslední supercykl začal v roce 2014, kdy firma přišla s modelem iPhone 6. Podobným skokovým způsobem tržby vzrostly, když Apple uvedl na trh iPhone 4 a iPhone 5.

Analytici ve finanční poradenské společnosti Motley Fool odhadují, že během následujících měsíců dojde ke spuštění nového supercyklu. Podle nich v tom bude hrát roli Čína. Pro tamní zákazníky nebyl současný iPhone 7 odlišný od svého předchůdce natolik, aby sáhli do svých peněženek a přešli na nový model. Nyní si ale mnozí analytici myslí, že iPhone X je dostatečně jiný, aby dokázal přilákat i zákazníky v nejlidnatější zemi světa, kde Apple generuje zhruba čtvrtinu všech svých tržeb.

Podle odhadů by Apple ve finančním roce, který končí 30. září, mohl vykázat tržby ve výši 227,6 miliardy dolarů. To je sice o 5,5 procenta více než v předchozím roce, ale stále pod rekordními tržbámi 233,7 miliardy dolarů, které firma vykázala ve finančním roce 2015 právě díky iPhone 6.

Pro finanční rok 2018, do kterého Apple vstoupí za dva týdny, odhadují analytici růst tržeb o 16 procent na 263 miliard dolarů. Díky iPhonu 6 kalifornská firma mezi lety 2014 a 2015 zaznamenala nárůst tržeb téměř o třetinu. Kdyby iPhone X dokázal současné tržby zvednout podobným způsobem jako iPhone 6, mohla by tržní hodnota Applu podle některých odhadů stoupnout ze současných 821 miliard dolarů na jeden bilion (ano, řeč je o jedničce, za kterou stojí dvanáct nul).

I to je možná důvod, proč řada investičních firem doporučuje Apple koupit a odhaduje, že by se cena jedné akcie firmy mohla dostat až nad 200 dolarů za kus ze současných úrovní okolo 160 dolarů.

Kdo chce investovat, ale naráží

Mediální magnát Rupert Murdoch by rád zcela ovládl placenou televizní společnost Sky. Jeho firma 21st Century Fox nyní vlastní 39 procent akcií Sky. O vykoupení ostatních akcionářů usiluje Murdoch už několik let. Nyní ovšem narazil na britskou vládu, která se obává přílišného posílení vlivu Ruperta Murdocha na televizním trhu ve Spojeném království, kde je Sky dominantním hráčem, píše agentura Bloomberg. V současnosti 21st Century Fox za akcie Sky, které ještě nevlastní, nabízí celkem 11,7 miliardy liber, což v přepočtu činí zhruba 340 miliard korun.

Kdo umí investiční plány přehodnotit

Energetická firma Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře neodchází z Gruzie, byť se proslýchalo, že by za své tamní vodní elektrárny a distribuční sítě mohla dostat přes 20 miliard korun. Pozitivní vliv Evropské unie na vývoj gruzínské legislativy směrem k unijnímu stylu regulace přiměl Tesaře, aby svůj byznys v kavkazské zemi dál rozvíjel.

To ale neplatí pro polostátní elektrárenskou firmu ČEZ, která chce stále odejít z Bulharska kvůli sporům s tamními politiky ohledně cen elektřiny pro domácnosti. ČEZ chce, aby je mohl zvýšit, zatímco bulharská vláda je proti. Nicméně ČEZ dosud stále marně hledá kupce pro svou bulharskou odnož.

Co láká

Propojování menších firem s investory, kteří mají chuť a odvahu od nich odkoupit faktury před splatností. Digitální technologie a hlad po výnosu v době takřka nulových úroků na bankovních účtech otevřely trh pro společnost Investiční aukce. Ta za poplatek nabízí investorům v on-line aukcích balíky pohledávek malých a středních podniků. Firmy, jež takto své pohledávky postoupí, dostanou peníze za své zboží a služby mnohem dříve, než je stanoveno na fakturách. Projekt Investiční aukce nezůstal bez povšimnutí a přilákal nové investory. Exšéf finanční skupiny PPF Investments a manažeři on-line prodejce módy Zoot si v Investičních aukcích koupili 18 procentní podíl a opci pro jeho případné navýšení. Zaplatili za to 40 milionů korun.

Kdo prohrává

Cestovní ruch na jihu Evropy ničí vlastní úspěch. Davy turistů a protesty jsou odvrácenou stranou letošních prázdnin v mnoha letoviscích ve Středomoří či na Jadranu. Rekordní počty návštěvníků v Chorvatsku, Španělsku a Itálii ženou místní na demonstrace proti přeplněnosti jejich měst a růstu životních nákladů pro domácí. Také Česko zažívá rekordní rok v počtu turistů, ale zatím se to obejde bez protestů.

Kdo vyhrává

Prodejny hraček ve stylu matějské poutě plné zábavy pro děti. To je přednost hračkářství Hamleys na pražských Příkopech. Podnikatel Pavel Čmelík, který je držitelem franšízových licencí několika britských značek včetně Hamleys či prodejce bot Barker pro Česko a okolní země, ale nesází jen na kamenné obchody. Otevírá další pobočku Hamleys ve Varšavě a současně spouští také prodej hraček pod stejnou značkou přes e-shop Alza.cz. Čmelíkova firma Inexad pro letošek počítá s tržbami zhruba 400 milionů korun.

Hra na byznys v bytě za zrcadlem

Pohledávková společnost Kruk se nezdráhá vynaložit čas a statisíce korun na trénink svých zaměstnanců - vymahačů dluhů v rukavičkách. V Hradci Králové provozuje školicí středisko, ve kterém vybudovala typický tuzemský byt, do kterého lze nahlížet skrz velké sklo, které ale zevnitř bytu vypadá jako velká zrcadlová stěna. V těchto kulisách učí firma své terénní pracovníky jak správně jednat s lidmi, kteří mají dluhy po splatnosti. Obvykle jde o spotřebitelské úvěry či prošlé složenky, které Kruk a jiné inkasní společnosti vykupují od věřitelů.aaaaa