Brigáda ruské první tankové armády ve čtvrtek nedaleko Moskvy dostala rozkaz okamžitě vyrazit na nádraží a přemístit se na území Běloruska. Začalo tak společné rusko-běloruské cvičení Západ 2017. Manévry, které u sousedů vyvolaly obavy, zda jimi Rusko nechce zamaskovat přípravu k útoku.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová v rozhovoru pro server Foreign Policy prohlásila, že se Moskva připravuje na invazi do Pobaltí. Její ukrajinský kolega Petro Porošenko zase varoval před možným útokem na Kyjev z území Běloruska. Kreml se podobným úvahám vysmívá a označuje cvičení za ryze obranné.

Podle scénáře cvičení na území Běloruska pronikli diverzanti ze sousedních fiktivních zemí Vejšnorije, Besbarije a Lubenie. První jmenovaná leží na území západního Běloruska, další dvě na území Litvy, Lotyšska a Polska. Cvičení se zúčastní celkem 12 700 vojáků, z čehož je 5500 příslušníků běloruské armády.

Vojáci budou mít k dispozici 70 letadel a vrtulníků, 250 tanků, dvě stovky dělostřeleckých systémů a minometů a také deset válečných plavidel. Jakkoliv se většina manévrů odehraje ve vojenském prostoru nedaleko běloruského Borisova, cvičení proběhne rovněž na dvou základnách v Rusku a v kaliningradské enklávě.

Cvičení Západ 2017

Množství cvičících vojáků není náhodné. Pokud by se manévrů zúčastnilo více než třináct tisíc osob, muselo by Rusko pozvat mezinárodní pozorovatele. Již dříve Moskva toto pravidlo obcházela tím, že pořádala souběžně několik cvičení, formálně nezávislých. Pokud se však počty vojáků sečetly, dosahovaly šedesáti tisíc i více.

Kvůli nervózní reakci sousedů však běloruský prezident Alexandr Lukašenko mezinárodní pozorovatele z Pobaltí, Polska a Švédska přesto pozval. Moskvě tím velkou radost neudělal. "Kvůli krokům Minsku se strategické cvičení mění na politickou show. Lukašenko demonstruje loajalitu vůči těm, kteří ho označují za posledního diktátora Evropy," napsal v redakčním komentáři moskevský list Nězavisimoe voennoe obozrenie.

Lukašenko si prý také prosadil, že hlavní část cvičení se bude odehrávat v Borisovu ve východní části země. "To je záměrné, aby se to nekonalo v blízkosti hranic s Polskem, Pobaltím nebo Ukrajinou. Má to snížit pravděpodobnost nedorozumění, pokud by se ruské jednotky pohybovaly na hranicích NATO," napsal na serveru Politico Keir Giles z britského think-tanku Chatham House.

Ten upozorňuje, že Rusko v minulosti využilo cvičení k přípravě vojenského konfliktu s Gruzií v roce 2008. Existují také zprávy, že při posledních podobných manévrech v roce 2013 ruské speciální jednotky nacvičovaly operaci, kterou o rok později provedly při anexi Krymu.

Rusko každý rok provádí velké cvičení v jednom ze čtyř svých vojenských okruhů, letos je na řadě ten západní. Giles z Chatham Housu je ale přesvědčený, že pravděpodobnost nějakých ruských nepřátelských kroků je letos nízká: "To, co se dělo v Gruzii a na Ukrajině, bylo z pohledu Ruska bezpečnostní hrozbou, nyní žádná taková krize není."

Z Ruska ovšem přicházejí i o něco znepokojivější signály. List Nězavisimoe voennoe obozrenie například tvrdí, že cílem manévrů je nacvičit spojení armád v kaliningradské enklávě s vojsky v Bělorusku. To by znamenalo obsadit sto kilometrů dlouhý, takzvaný suwalský koridor na hranici Polska a Litvy.

NÁZORY ČTENÁŘŮ

Na Vašem článku mne zaujala převzatá mapka ( zdroj ruské ministerstvo obrany). Při použitém  měřítku to vypadá, že  hlavní město Polska leží cca 60 km od Běloruských hranic a ne cca 170 km jak nám tvrdí standardní mapové podklady. Nebudu  spekulovat zda se jedná o neznalost, či záměr ruských úředníků, ale pokud to mělo vyvolat dojem: "Sakra, ta Varšava je ale na ráně." Tak se jim to docela povedlo.

Ivo Pavera

 

Cvičení Západ 2017