Celkový objem špatných půjček v italských bankách oproti červnu klesl o 18 miliard na 173 miliard eur. Podle listu Financial Times je to největší pokles od roku 1998. Objem špatných úvěrů je tak nyní na nejnižší úrovni od roku 2014. Ještě na začátku tohoto roku byl přitom objem těchto úvěrů v selhání větší než 200 miliard eur.

Za poklesem špatných úvěrů stojí lepší kondice ekonomiky a větší ochota investorů tyto úvěry odkupovat. Obnovený zájem investorů odstartovaly reformy o správě a řízení bank a insolvenčním a exekučním řízení, které by se mělo zrychlit. Na druhé straně se zvýšila i ochota italských bank tyto půjčky prodávat. Nutí je k tomu Evropská centrální banka, která vysoký podíl nesplatitelných úvěrů vnímá jako riziko pro celou eurozónu.

V červenci italská banka UniCredit dokončila prodej špatných úvěrů za 17,7 miliardy americkým investičním společnostem Pimco a Fortress a snižovat podíl špatných úvěrů se dařilo i menším bankám. Podle dat poradenské společnosti Deloitte byla Itálie v prvním pololetí nejaktivnějším trhem v oblasti problémových úvěrů. A zdá se, že jím bude i na konci roku, uvedl Delloite.

Italský bankovní sektor, který zatěžuje a dusí celou ekonomiku, už musela řešit i Evropská unie. V červnu tohoto roku Brusel schválil, aby Itálie pomohla kapitálovou injekcí ve výši 8,8 miliardy eur nejstarší bance na světě Monte dei Paschi, a to navzdory tomu, že se členové eurozóny dohodli na principech, které státní pomoc bankám zakazují. Dle pravidel bankovní unie mají bankám v krizi pomáhat soukromí investoři a vlastníci banky, nikoliv daňoví poplatníci. Podle analytika BHS Martina Vlčka bude navíc italská vláda ve financování italských bank pravděpodobně pokračovat a zachrání ještě některé menší banky.

Přestože v posledním měsíci došlo k výraznému poklesu špatných úvěrů, vyřešit problém italských bank mohou jen strukturální reformy, domnívá se ekonom Marek Kocourek z Komerční banky. "Očekávám, že nejpozději příští italská vláda, která vzejde z voleb v následujícím roce, přijde s návrhem strukturálních změn bankovního sektoru. Zanedbání těchto reforem by mělo dopad na dlouhodobou konkurenceschopnost italské ekonomiky, což může vyvolat krizi," varuje Kocourek.