Každý druhý Čech se vyhýbá polským potravinám. Výjimkou jsou občané z Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje, kteří to k severním sousedům nemají daleko a s jejich potravinami mají největší zkušenost. A vůbec není špatná. Zjištění, že jeden ze dvou Čechů má předsudky vůči polskému jídlu, přinesl průzkum agentury GfK. Musel potěšit tuzemskou agrární a potravinářskou lobby, která proti levnější konkurenci dlouhá léta brojí. Pomáhá zveličovat různé nedostatky u zboží z Polska, odhalené státní veterinární a potravinářskou inspekcí.

Plody antikampaně, přiživované státem, se dostavují, i když o větší úrodě se rozhodně mluvit nedá. Příliv potravin z Polska je stále mohutný, vloni to ale bylo poprvé, co po dlouhodobém růstu mírně opadl. Rekordní byl rok 2015, kdy hodnota tohoto dovozu dosáhla 43,5 miliardy korun. O rok později se snížila o 1,2 miliardy. I letos je za první pololetí meziročně slabší − o necelé čtyři miliardy. Podle toho, jak špatnou pověst mají polské potraviny v Česku a co říkají průzkumy, by se zdálo, že propad bude dramatičtější. Nejvíc na tapetě jsou kuřata, těch se přitom dováží stále víc. Podle Českého statistického úřadu se k nám v roce 2004 dovezly necelé tři tisíce tun polského drůbežího masa, vloni to bylo už 75 tisíc tun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Češi se nechali zatáhnout do obchodní války a nevěří polským potravinám. Přesto je jedí.
  • Nejvíc na tapetě jsou polská kuřata, přitom se jich vozí stále víc.
  • Třetinu drůbežího masa dovezeného z Polska kupují tuzemští zpracovatelé, mezi nimi je jedničkou Vodňanská drůbež.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru