E-mailová komunikace s lékařem

Lékaři by neměli pacientům posílat zdravotní dokumentaci e-mailem. "Většina běžných uživatelů má svoji schránku u poskytovatelů free mailů, jako je například volny.cz a google.com, kde není možné zajistit, aby se k informacím nedostala nepovolaná osoba," varuje bezpečnostní konzultant společnosti Anect Zbyněk Malý. To však neznamená, že by jakákoliv komunikace lékaře s pacientem běžným e-mailem byla zcela vyloučena. Objednat se k lékaři elektronicky, bude i nadále možné. Pokud ale lékaři budou v e-mailové komunikaci upřesňovat okolnosti zdravotního stavu pacienta, měli by e-maily raději zašifrovat. Například je mohou uložit do souboru ve formátu RAR, který si pacient otevře jen pomocí předem domluveného hesla.

Sleva výměnou za data

Legální nebudou ani situace, kdy třeba mobilní operátor podmíní uzavření smlouvy na nový tarif tím, že mu zákazník poskytne své osobní údaje k marketingovým účelům. Takto získaný souhlas by podle nařízení nebyl platný. Také pro lákání zákazníků na slevy výměnou za poskytnutí osobních dat budou platit přísnější pravidla. "Za zneužití by jistě byla považována situace, kdy by se domluvilo několik korporací na bezdůvodném zdražení svých produktů a 'slevu', tedy vlastně pokles cen na původní úroveň, by poskytovaly zákazníkům právě jen výměnou za udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů pro marketingové účely," uvádí příklad Vojtěch Marcín z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

V článku se dále dozvíte

  • U lékaře, v e-shopu, průmyslové firmě i na úřadě se lidé od 25. května 2018 setkají s novinkami, které pramení z nařízení o ochraně osobních údajů.
  • Pacient by tak měl například dostat zdravotní dokumentaci e-mailem v zaheslovaných souborech.
  • U dětí pod 16 let budou udělovat souhlas se zpracováním osobních údajů na internetu rodiče.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru