O státní podporu pro rozvoj infrastruktury na alternativní paliva se více hlásí další zdroj – vodík. Ministerstvo dopravy na vládě prosadilo zdvojnásobení počtu peněz na vodíkové plnicí stanice. Původně mělo jít na podporu "vodíku" 100 milionů korun, které měly do roku 2025 podpořit vznik tří až čtyř vodíkových stanic.

"Celkové množství peněz se nezvýší. Na podporu vodíkových technologií půjdou peníze z jiných podprogramů," vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Ministerstvo argumentuje, že při hrazení nákladů na budoucí infrastrukturu není možné čekat pouze na investice soukromých firem.

Minimum je 12 vodíkových stanic

Podle studie poradenské společnosti Grant Thornton, která ji připravila pro ministerstvo dopravy a již na zasedání vlády nikdo nerozporoval, potřebuje Česko do roku 2025 vybudovat minimálně 12 vodíkových plnicích stanic. Jinak jen těžko může splnit cíle, které jsou nutné pro snižování emisí oxidu uhličitého v dopravě. Zastánci vodíkové technologie zdůrazňují, že její provoz neprodukuje vůbec žádné emise.

"Pokud budou stanice, tak věřím, že do dvou nebo tří let můžeme mít v Česku nějakých sto vozidel. Důležitý bude i rozvoj vodíkové autobusové dopravy," uvedl letos na konferenci o vodíkové energetice Jan Bezděkovský z oddělení strategie ministerstva dopravy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česko zvýší počet peněz na infrastrukturu pro vodíková auta.
  • Do roku 2025 může v zemi vzniknout až 12 plnicích stanic. Minimálně dvě chce do konce příštího roku postavit majitel sítě Benzina, společnost Unipetrol.
  • O vodíkovou technologii mají zájem například automobilky Toyota a Hyundai.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru