I letos mohou čtenáři IHNED.cz od 12. září do 20. září podpořit svého favorita v soutěži TOP Odpovědná firma 2017 a tím rozhodnout o tom, kdo získá za své aktivity týkající se férového podnikání cenu Odpovědný leader 2017 a TOP Odpovědná firma - cena veřejnosti. Slavnostní vyhlášení výsledků veřejného hlasování se uskuteční v Praze 18. října. Loni tuto cenu získala česká firma Bamboolik, malý výrobce moderních plen, textilních potřeb pro děti a bambusového oblečení

O cenu TOP Odpovědný leader 2017 soutěží tři výrazné osobnosti českého byznysu:

Vladimír Velebný 
Contipro

Vladimír Velebný je generálním ředitelem biotechnologické společnosti Contipro. Firma dodává suroviny největším kosmetickým a farmaceutickým firmám na světě a rozvíjí vlastní produkty pro hojení ran a pro oblast veterinárního lékařství. Contipro ve východočeské Dolní Dobrouči provozuje špičkové výzkumné centrum a investuje do vzdělávacích programů pro všechny věkové kategorie. Velebný vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a působil dlouhá léta na akademické půdě.

Bohdan Wojnar
Škoda Auto

Bohdan Wojnar je členem představenstva společnosti Škoda Auto zodpovědným za oblast lidských zdrojů. Wojnar inicioval spuštění několika dlouhodobých vlajkových projektů v oblasti společenské odpovědnosti, které se staly integrální součástí firemní politiky. Jmenovat lze posílení přímé spolupráce s regiony, kde Škoda Auto působí, každoroční vyhlašování grantových programů pro školy, neziskové organizace a obce nebo například dlouhodobé zaměstnanecké sbírky.

Milena Jabůrková
IBM

Milena Jabůrková je členkou vedení IBM Central Region. Svoji kariéru začala v sociálních službách, později pracovala na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde zodpovídala za reformu sociálních služeb. Aktivně se účastní neziskových aktivit pro společnost. Svým příkladem inspiruje ostatní. Záleží jí nejen na výsledcích, ale také na způsobech, kterými k nim dospěje a na lidech, se kterými na nich spolupracuje. Důležitá je pro ni nejen kvalita výstupů, ale i etické parametry a udržitelnost.

 

O cenu v kategorii TOP Odpovědná firma roku 2017 – cena veřejnosti soutěží šest firem:

Společnost SHM má dlouhodobou strategii podpory neziskových organizací a od roku 2010 také pevně stanovený procentuální podíl ze zisku, který na takovou podporu věnuje. Hlavní podporované neziskové organizace se zaměřují na péči a na výchovu a vzdělávání handicapovaných dětí, obecně mimoškolní rozvoj dětí a starost o seniory. Mateřská společnost SHM Investice vybudovala areál pro bydlení seniorů SENZION v obci Velké Losiny. Dlouhodobě se snaží o zlepšování pracovních podmínek svých zaměstnanců. 

 

Pro výrobu piva získávají suroviny z lokálních zdrojů, ať už jde o ječmen nebo chmel. Ve výrobě se firmě daří snižovat množství emisí oxidu uhličitého i vodní stopu ve všech pivovarech. Má odpovědný marketing - odpovědnostní zprávy Alkohol nepatří za volant, Těhotné ženy by neměly pít alkohol, Alkohol pouze pro starší 18 let jsou na obalech produktů. V rámci podpory komunit v regionech realizují grantové programy podporující veřejně prospěšné projekty. K rozvoji tradičního českého maloobchodu přispívají prostřednictvím partnerských programů - zlepšování prostředí v maloobchodních prodejnách a vystavování zboží, projekty na podporu lokálních komunit, předávání know-how, jak správně pečovat o pivní kategorii.

 

 

Technologický gigant IBM v Česku spolupracuje s více než 150 neziskovými organizacemi. Podporuje vzdělání a univerzity. Firma vyhledává a rozvíjí talenty, rozšiřuje klasické vzdělávání o prvek praxe a možnosti spolupráce na reálných projektech. Každoročně IBM ČR přijme zhruba 60 univerzitních studentů na půlroční stáž. Pomáhají řešit problémy veřejných institucí a neziskových organizací v rozvíjejících se zemích. IBM Impact Grants poskytují IBM servis neziskovým organizacím zdarma na řešení významných aktuálních společenských problémů. V Česku během posledního roku implementují čtyři projekty v hodnotě 3,5 milionu korun v oblasti školství, onkologie, diabetologie a mentálního zdraví.

KPMG Česká republika je poradenská společnost, která poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. Společenská odpovědnost je součástí firemní kultury, hodnot i obchodní strategie. KPMG se především soustřeďuje na odbornou pomoc a pro bono služby. Zaměstnanci KPMG pomocí odborných školení a servisních grantů předávají své profesní znalosti a dovednosti neziskovým organizacím a sociálním podnikům, aby dosáhly vyšší efektivity a tím i vyšší společenské prospěšnosti. Každý rok projde vzdělávacími projekty více než 200 zástupců neziskového sektoru. Firma zároveň podporuje odpovědné podnikání u mladé generace, například v projektu iKid si děti vyzkouší, co vše obnáší vlastní start-up.


Již 12 let může veřejnost odevzdávat staré a nepotřebné elektrospotřebiče partnerům neziskově hospodařící společnosti ASEKOL z řad prodejců, obecních úřadů, sběrných dvorů nebo do venkovních červených kontejnerů. Spotřebiče se následně recyklují. Správná recyklace je důležitá nejen kvůli ochraně životního prostředí, materiály není třeba znovu vyrábět či těžit. Díky recyklaci se tak znovu využije až 95 procent všech materiálů. Pro děti již sedmým rokem funguje školní program, ve kterém si žáci plněním zábavných úkolů osvojují environmentální výchovu. Motivací pro dospělé je spuštění projektu Koruna za kilo ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením. Za každé vytříděné kilo starého elektra v červených kontejnerech darují jednu korunu na podporu zaměstnávání osob s handicapem. Za tento projekt získali ocenění MOSTY 2016.

Rodinná česká firma Grund vyrábí koupelnové předložky, protiskluzové závěsy či koupelnové doplňky. Firma již skoro 10 let spolupracuje s nadací INKA a podpořila její projekt šicích dílen pro indiány v Peru. Indiánům zakoupila stroje, na kterých se naučili vyrábět pletené textilie z vlastní vlny. Tyto výrobky indiáni prodávají na místních trzích a již několik vesnic si pořídilo vlastní stroje a fungují v nich textilní mikropodniky. Již sedm let spolupracuje firma Grund s nadací M.O.S.T., s jejíž pomocí financovala výstavbu škol pro buddhistické mnišky v Indii a textilní dílny pro místní tibetskou komunitu.

Související