Sněmovna neschválila návrh ODS na snížení spotřební daně z piva. Pro schválení návrhu chyběly hlasy, poslanci však předtím neschválili ani návrh na zamítnutí. Sazby se měly přiblížit úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil, aby stát získal více peněz do rozpočtu. ODS chtěla snížením sazeb kromě jiného kompenzovat restauracím zavedení elektronické evidence tržeb.

Zamítnout návrh navrhl ministr Ivan Pilný (ANO). Označil ho za pivní populismus, který připraví státní rozpočet o 780 milionů korun na spotřební dani a nebude mít na cenu piva vliv.

Podle vlády by se snížení sazby na půllitru piva projevilo poklesem ceny asi o 30 haléřů.

Bývalý ministr financí a zpravodaj k návrhu Miroslav Kalousek (TOP 09) však argumentoval tím, že tento "polštář" umožní pivovarům zdražovat až později, než bude nezbytně nutné.

Ministru Pilnému také řekl, že ministerstvo financí nedokáže odhadnout výběr spotřební daně s přesností větší než půl miliardy.

Návrh na snížení daně podpořil i předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Svůj postoj zdůvodnil tím, že když se sazby zvyšovaly, prosazoval jejich vrácení na původní úroveň, a proto nemůže hlasovat jinak. V závěrečném hlasování návrh také podpořil, ačkoli se většina klubu ČSSD zdržela nebo hlasovala proti.

Pro snížení sazeb spotřební daně nakonec hlasovalo 54 poslanců, především z klubů KSČM, TOP 09 a Starostů a ODS, podpořili to i dva poslanci ANO a dva z klubu KDU-ČSL, jeden poslanec Úsvitu a několik nezařazených poslanců. Zapotřebí však bylo 63 hlasů. Proti byli hlavně poslanci ANO.

ODS navrhla snížit základní sazbu spotřební daně z nynějších 32 korun na 26,80 koruny za hektolitr piva. Do roku 2010 byla sazba daně 24 korun. Snížení sazeb strana navrhla i u malých nezávislých pivovarů, čímž chtěla podpořit tyto pivovary i rozvoj měst a okolních regionů.

Ministerstvo financí ale už dříve poukázalo na to, že navržené snížení daně pro malé pivovary je v rozporu s požadavky EU.

Zástupce předkladatelů a předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura proto předložil pozměňovací návrh, který sazbu pro malé pivovary s nejmenším výstavem upravuje tak, aby nebyly pod minimálním limitem, který požaduje unie. Tento pozměňovací návrh ale sněmovní většina v dílčím hlasování neschválila a neschválila ani návrh na posunutí účinnosti z původně navrhovaného letošního 1. května.

Stanjura pak označil chování těch poslanců, kteří úpravu účinnosti nepodpořili, za zbabělé.