Top chart

  • Rozzlobení ptáci jdou do akcií. Finská společnost Rovio Entertainment, která stojí za mobilní hrou Angry Birds, chce vstoupit na helsinskou burzu. Odvahu jí dodal úspěch celovečerního filmu Angry Birds, který podle serveru Box Office Mojo dosud v kinech utržil zhruba 350 milionů dolarů (více než pětinásobek výrobních nákladů). Upozornění pro rodiče a jejich peněženky: Investice do akcií mohou být rizikové. Ovšem bude-li se akciím Rovia dařit, získáte šanci dostat zpět alespoň část peněz, které jste utratili za trička, videa či hry s Angry Birds pro vaše děti.

  • Petrochemická firma Unipetrol si chce volné peníze nechat pro případné investice, říká její finanční ředitel Miroslaw Kastelik. Drobní akcionáři ale požadují, aby společnost alespoň část volných prostředků, kterých může být i více než deset miliard korun, vyplatila na dividendách. Od začátku roku tržní hodnota firmy poskočila o 80 procent.

  • Pirelli se vrací na burzu. Současný hlavní akcionář společnost Marco Polo chce nabídnout až 40 procent cenných papírů italského výrobce pneumatik. Firma Marco Polo stáhla akcie Pirelli z milánské burzy v roce 2015. Nyní slibuje vyplácet na dividendách až 40 procent čistého zisku. Jen není jisté, jestli k dividendě přihodí zdarma i Pirelli kalendář.  

  • Sdílená ekonomika je jen novodobé pojmenování toho, co už tu bylo dávno. Před vznikem služeb, jako je Airbnb, jež umožňuje nabídnout pokoj ke krátkodobému pronájmu, nebo Uber, který propojuje řidiče a zájemce o svezení, existovaly tištěné inzertní noviny. V Česku takové spojování nabídky a poptávky dlouho ovládala publikace Annonce.

  • Od paštik přes vlaky k mexické kuchyni. Investiční společnost podnikatele Leoše Novotného, který vlastní železničního dopravce Leo Express, koupila podíl v řetězci rychlého občerstvení Burrito Loco. Syn bývalého majitele firmy Hamé, jež vyrábí slavné paštiky Májka, tak rodinu vrací k potravinám.   

Jak investovat ve velkém: dvakrát 15 miliard korun

Investiční strategie Tomáše Němce a Oldřicha Šlemra, bývalých spolumajitelů gumárenské společnosti ČGS, se liší. Zatímco Němcův rodinný fond Consilium kupuje větší počet menších firem s růstovým potenciálem, Šlemrova rodinná investiční kancelář R2G se zaměřuje na méně velkých investic.

Fond Consilium, vedený bývalým výkonným ředitelem makléřské společnosti Patria Finance Tomášem Klápštěm, dosud investoval stovky milionů korun do několika firem v různých oborech včetně biotechnologie, laboratorních přístrojů nebo výroby lyží. Celkem má fond na investice zhruba 15 miliard korun, které Němec získal prodejem svého podílu v ČGS

R2G, kterou řídí bývalý člen vedení České spořitelny Daniel Heler, usiluje o výkup akcií výrobce umělých textilií Pegas Nonwovens zhruba za 10 miliard korun. Transakce by mohla R2G přijít téměř na polovinu všech peněz, které nyní spravuje.

Helerův tým v R2G totiž pečuje zhruba o 25 miliard korun tří rodin úspěšných českých podnikatelů. Kromě prostředků Oldřicha Šlemra jde také o peníze, které získali počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš prodejem svých podílů v antivirové firmě Avast.

Po roce 1989 chyběl v Česku domácí kapitál. Nyní je ho už dost, a tak je nutné jej zhodnocovat. Obě investiční strategie bývalých podnikatelů v gumárenství jsou legitimní. Porovnat jejich úspěšnost a nákladovost bude možné jen s dostatečným časovým odstupem. Důležité ale je, aby domácí kapitál rostl. Jen tak bude možné rozvíjet domácí firmy a posunout českou ekonomiku dál.

Kdo investuje do vzkříšení náklaďáku

Podnikatel Jaroslav Strnad obnovil značku Avia, která před třemi lety téměř zanikla. Strnadův zbrojařsko-průmyslový holding Czechoslovak Group uvedl na trh nový model nákladního vozu Avia (video zde), který chce vrátit na trhy, kde byla značka v minulosti úspěšná. A to včetně Afriky a Asie. Strnad koupil značku od bývalých indických vlastníků a výrobu přesunul z pražských Letňan do Přelouče na Pardubicku. Letos by z továrny mělo vyjet prvních 90 kusů vozů a příští rok zhruba čtyřikrát tolik. Maximální výrobní kapacita nové továrny na Avie je nyní 1200 vozů ročně.

Kdo nechce investice ukončit

Seriál o levných penězích s Evropskou centrální bankou pokračuje. Ve čtvrtek rada guvernérů ECB rozhodla, že banka bude nadále do ekonomiky eurozóny pumpovat 60 miliard eur měsíčně. Na jaře tak uplynou tři roky od chvíle, kdy ECB začala vykupovat státní a firemní dluhopisy od komerčních bank. Cílem je poskytnout finančním domům více peněz a přimět je tak, aby nabízely levnější financování různých podnikatelských projektů. Zatím se ale zdá, že levné peníze (ECB drží své úrokové sazby na nule) spíše ženou nahoru ceny akcií a nemovitostí. Na trh vstupují také nové formy investování, které využívají moderní technologie.

Co láká

Investice do ajťáků, bez ohledu na to, zda jsou rozmazlení. Na národního železničního dopravce České dráhy se v posledních týdnech sesypala kritika za to, že hodlá zhruba za 400 milionů korun koupit technologickou firmu Chaps. Pro České dráhy jde ale v případě firmy, jež mimo jiné spravuje také vyhledávač jízdních řádů Idos, o mnohem víc.

Chaps již několik let funguje jako hlavní externí dodavatel softwarových služeb pro České dráhy. Má na starosti například software pro prodej lístků na pokladnách, správu zákaznických karet či provoz e-shopu Českých drah. Státní dopravce se obává, že by Chaps a jeho tým programátorů mohl koupit někdo jiný. To by mohlo ospravedlnit částku, kterou chce státní firma utratit.

Co vyhrává

Chuť ovládnout český knižní trh. Knižní velkoobchod Euromedia Group, který patří do investiční společnosti Rockaway, kupuje řetězec knihkupectví Neoluxor. Suma, za kterou skupina Euromedia síť 26 kamenných knižních obchodů včetně Paláce knih Luxor v centru Prahy koupila, nebyla zveřejněna. Euromedia již provozuje e-shop Levneucebnice.cz a vlastní knižní distributory Folio a Bookretail.

Kdo prohrává

Hračky, které lze skutečně uchopit, již delší dobu ohrožuje zábava na počítačích, tabletech a mobilech. Novým důkazem jsou poslední hospodářské výsledky dánského výrobce stavebnic Lego. Firmě klesly v pololetí tržby o pět procent. Je to první propad příjmů od roku 2004. Tehdy se Lego těsně vyhnulo bankrotu.

Dánská společnost na poslední výsledky reagovala oznámením, že zruší zhruba 1400 pracovních míst, tedy osm procent současného počtu. Podle amerického deníku Wall Street Journal reakce dánské firmy dokazuje, že Lego je na tom po letech růstu stejně jako jiní výrobci hraček. Firma již není imunní vůči rostoucí digitální nabídce, která odvádí pozornost dětí.

Mimo byznys v kyberprostoru

Co mají společného moderátorka DVTV Emma Smetana a spoluzakladatel firmy Apple Steve Wozniak? Zvuk, který vydávají jejich oči, říká v rozhovoru s moderátorkou DVTV první úředně uznávaný kyborg na světě Neil Harbisson z Velké Británie. Harbisson je od narození barvoslepý. Před dvanácti lety si však nechal voperovat do lebky anténu, která umožňuje, aby vnímal světlo a barvy jako hudební tóny.