Finanční ředitel skupiny Unipetrol Miroslaw Kastelik obhajuje ve svém prvním rozhovoru pro Hospodářské noviny investici do neratovické Spolany, kritizovanou některými akcionáři. Kastelik říká, že Spolana umožní skupině vyrábět větší škálu chemických produktů s vyšší přidanou hodnotou. Neratovická firma od Unipetrolu odebírá čpavek, síru a etylen a zpracování těchto látek znamená peníze navíc.

Unipetrol má volné miliardy, to jeho akcie vystřelilo na historický rekord

"Na Spolanu se nedíváme samostatně, ale jako na něco, co vytváří přidanou hodnotu v celém produktovém řetězci," říká finanční šéf v rozhovoru.

Spolanu vlastnil Unipetrol do roku 2006. Poté, co ji koupil Anwil, jiná dceřinná firma PKN, byla firma každý rok ve ztrátě. Unipetrol koupil Spolanu loni zpět za jeden milion eur. Podle Kastelika bude nutné do Spolany kvůli zastaralé technologii investovat asi tři miliardy korun.

Nejhlasitějšími kritiky koupě Spolany a budoucích investic do chemičky jsou akcionáři spojení s finanční skupinou J&T. Ti v Unipetrolu ovládají 23 procent, zatímco polský PKN Orlen vlastní 63 procent. Argumentují, že polský management o investičních záměrech málo informuje a že zbytečně zadržuje volné peníze, které by měl vyplatit akcionářům.

Spory s J&T vyvrcholily obstrukcemi na červnové valné hromadě, která trvala přes 12 hodin. Poté přinesl polský server Puls Biznesu informaci, že PKN jedná s J&T o odkupu jejího podílu. "Nejsem si vědom, že by taková jednání probíhala," vyvrací spekulace polského serveru Kastelik.

HN: Cena akcií Unipetrolu na burze vyrostla na historicky nejvyšší cenu - ve čtvrtek to bylo téměř 335 korun. To je příznivá zpráva nejen pro akcionáře, ale i pro vedení firmy, ne?

Ano, je to dobrá zpráva. Ale musíte brát v potaz, že množství volně obchodovaných akcií (tzv. free float, pozn. red.) na pražské burze je velmi nízké.

HN: Čeho to je podle vás odrazem?

Z našeho pohledu je to odrazem velmi dobrých hospodářských výsledků, které jsme měli v roce 2016 a v první půlce letošního roku. Nárůst ceny akcie představuje ještě další dodatečnou hodnotu pro akcionáře.

HN: Je šance, že bude Unipetrol zařazen do rodiny indexů MSCI? Nové složení MSCI se bude oznamovat v listopadu...

Mám o tom pochybnost. Tržní kapitalizace je u MSCI upravována podle množství volně obchodovaných akcií, takže s naší akcionářskou strukturou to moc nevidím. Rozhodnutí je samozřejmě na MSCI, ale v této věci bych byl celkem skeptický.

HN:  Dá se vůbec s tím, že objem volně obchodovatelných akcí Unipetrolu je relativně malý, něco dělat?

To je těžké. Máme hlavního akcionáře PKN Orlen se 63 procenty a J&T Group s více než 20 procenty. Když tahle dvě čísla sečtete a přidáte nějaké ty institucionální investory, kteří mají několik procent a nejsou na trhu příliš aktivní, je šance na zlepšení malá.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru