V Pražské tržnici mohli návštěvníci ve čtvrtek nahlédnout do budoucnosti technologií. Na stáncích festivalu Future Port Prague zde odborníci prezentovali novinky z oblasti virtuální reality, nanotechnologií, ale i medicíny či dopravy. Součástí festivalu byly i přednášky technologických vizionářů, jako například českého designéra vozů automobilky Tesla Otty Fabriho nebo Fréderica Sartouva, který představil autobus bez řidiče.

Největším tahákem hlavně pro mladší generace byl kyborg Neil Harbisson. "Těšila jsem se na kyborga, i když není takový, jakého ho známe například z filmu Terminátor. Narodil se jako barvoslepý a nainstalovaná anténa mu umožňuje slyšet barvy," popisuje návštěvnice hvězdu festivalu, která si nechala do hlavy zabudovat anténu, jež mění barvy na vibrace.

Návštěvníky zaujaly také nanotechnologie, které mohou změnit oblast medicíny. "Díky nanotechnologiím se budeme moct zaměřit na příčiny, a nikoliv na následky onemocnění," nastínila budoucnost Liliana Berezkinová z firmy Nanopharma. Podle ní v budoucnu budeme schopni v laboratořích vytvořit umělý lidský brzlík, který podpoří imunitu tvorbou nových bílých krvinek. U myší už tato technologie byla odzkoušená a funguje, přesvědčuje Berezkinová.

Sportovně naladění jedinci mohli vyzkoušet futuristicky vyhlížející kola, koloběžky či segwaye všeho druhu nebo se projet na v Česku vyráběném chytrém longboardu. V průběhu celého dne pak mohli také sledovat závody dronů, pro které byla vytvořena speciální soutěžní aréna.

Celou akcí, kterou odpoledne narušovaly občasné přeháňky, se neslo ještě jedno téma – průmysl 4.0, jehož protagonisté jsou za jedno především v jedné věci – průmysl 4.0 není budoucnost ale současnost. "Určité prvky průmyslu 4.0 dnes využívá více než polovina českých firem. Ty jsou k tomu nuceny i kvůli nedostatku pracovních sil. Pravda je, že zatím neexistuje plné zautomatizování výroby, to bude trvat ještě více než deset let," uvedl Jan Žáček ze společnosti Webcom, která se zabývá komplexními informačními systémy pro firmy.

Že se průmyslová výroba v budoucnu zcela změní bylo slyšet i u ostatních stánků, ať už prezentovali 3D tisk nebo například brýle rozšiřující realitu. "Tato technologie dokáže rozpoznávat hrany, stěny, předměty, podlahu a v budoucnu bude rozpoznávat i typy materiálu. Díky tomu všemu si můžeme zmapovat výrobní halu a v reálném čase budeme moct kontrolovat výrobní procesy," popisuje technologii rozšířené reality Hololens od Microsoftu nezávislý vývojář Miroslav Hanzl.

Vizionářské novinky. Festival v Praze ukázal technologie budoucnosti
Vizionářské novinky. Festival v Praze ukázal technologie budoucnosti