Hospodářský růst eurozóny ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,6 procenta z 0,5 procenta v prvních třech měsících roku. Růst hrubého domácího produktu (HDP) celé Evropské unie činil 0,7 procenta a zrychlil z 0,5 procenta o čtvrtletí dříve. Ve své konečné zprávě to ve čtvrtek uvedl statistický úřad Eurostat. S růstem o 2,5 procenta si nejlépe vedlo Česko.

Meziroční údaje za eurozónu ale úřad zpřesnil směrem k příznivějším číslům, a to z 2,2 na 2,3 procenta ve druhém čtvrtletí a z 1,9 na 2,0 procenta v prvním. Analytici v anketě agentury Reuters pro druhé čtvrtletí předpovídali růst o 2,2 procenta.

Hrubý domácí produkt celé EU se v porovnání se stejným obdobím loni ve druhém čtvrtletí zvýšil o 2,4 procenta po růstu o 2,1 procenta v prvních třech měsících roku.

Po Česku si nejlépe vedlo Švédsko, kde růst činil 1,7 procenta, dále Rumunsko (1,6 procenta) a Nizozemsko (1,5 procenta). Na opačném konci žebříčku figurovalo Portugalsko a Británie, oba státy s růstem HDP o 0,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru