Tiskárna Europrint, která zaměstnává 350 lidí a ročně tiskne miliony knih a časopisů, míří do insolvence. Ve středu zaslala žádost na Městský soud v Praze. Zároveň uvedla, že pokračuje ve výrobě, zachovává zaměstnanost, nakupuje materiál a služby od dodavatelů, platí nově vzniklé závazky a dodává výrobky odběratelům.

"K vyhlášení insolvence nás dovedl likvidační postup finanční správy, kdy na nás byly uvaleny zajišťovací příkazy a exekuční příkazy na částku převyšující hodnotu 386 milionů korun. Jsme přesvědčení, že zajišťovací příkazy byly neoprávněné, stejně jako následný postup finanční správy," vysvětluje důvod rozhodnutí generální ředitel Europrintu Petr Litvan.

Finanční správa si v květnu 2016 v rámci zajišťovacích příkazů nárokovala na tiskárně 260 milionů korun, a to z důvodu údajného podvodu na DPH ze strany jejího dodavatele. Aby mohla tiskárna pokračovat ve svém podnikání a odblokovat exekuci na svůj účet i ostatní majetek, vzala si úvěr 260 milionů korun a vyplatila požadovanou částku finanční správě.

"Přestože doposud nebylo ve věci oprávněnosti doměření daně pravomocně rozhodnuto, finanční správa přistoupila letos v červenci k exekučnímu vymáhání příslušenství daně - penále ve výši více než 52 milionů korun," řekl Litvan.

Letos v srpnu následovalo exekuční vymáhání další částky, úroků z prodlení ve výši více než 74 milionů korun. Návrhy na odklad či splátkový kalendář vymáhaných částek penále a úroků z prodlení platby daně správce daně zamítl.

Europrint uvádí, že postup berních úředníků považuje za nebývale agresivní, a především nelegitimní. Veškeré kroky finančního úřadu proto společnost napadla ve správním řízení.

"Jak je v poslední době obvyklé, finanční orgány od nás vymáhají DPH, kterou nebyly schopné vybrat u jiného subjektu podezřelého z daňového podvodu. V našem případě ovšem úředníci posunuli absurditu o úroveň výš. Vybírají u fungující společnosti daň, kterou nejenže měl odvést jiný subjekt, bývalý dodavatel tiskárny, ale tato daň se vůbec netýkala plnění poskytovaných Europrintu tímto dodavatelem. Z těchto transakcí jsme neměli a ani nemohli mít žádnou výhodu," řekl Litvan.

Finanční správa si chybějící peněžní prostředky vybrala tím, že Europrintu odepřela nárok na odpočet DPH na vstupu u zboží, kterého se přitom údajný podvod vůbec netýkal, a to za tři roky zpět. "Veškerá tvrzení a důkazní materiály ze strany tiskárny ovšem úředníci odmítají. Společnost Europrint nehodlá zůstávat nadále rukojmím finanční správy a platit DPH za jiné subjekty u zboží, které se jí netýká," doplnil ředitel tiskárny.

Tím také Litvan zdůvodňuje, proč byl přinucen požádat o vstup do insolvence a povolení reorganizovat firmu. Dodal, že provoz firmy nadále poběží a prohlášení insolvence neovlivní plnění vůči dodavatelům ani odběratelům.

Hlavním cílem reorganizace je podle Litvana očistit fungující podnikatelskou činnost včetně jejích provozních závazků a vztahů od závazků vůči státu, o které se společnost následně bude soudit.

"Rád bych ujistil všechny naše obchodní partnery, že značka Europrint je natolik silná, aby i nadále zůstala na špici polygrafické výroby v Česku, a že společnost bude dál bezpečně plnit svoje závazky vůči našim obchodním partnerům. Náš příběh jsme se rozhodli veřejně publikovat, abychom upozornili na nesmyslný a v důsledku likvidační postup finanční správy. Obáváme se, že neexistuje jiná forma, jak se tomuto bezohlednému postupu vzepřít," řekl generální ředitel Petr Litvan.

Finanční správa se k situaci firmy Europrint odmítla vyjádřit. "Nemůžeme nic komentovat, nejsme zbaveni mlčenlivosti," řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová.

Více o postupu finanční správy čtěte ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru