Český řetězec Vesna, který prodává bytový textil, platí svým lidem mzdy na hranici bídy a už rok odmítá jednat o jejich navýšení. Tvrdí to Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO), podle nějž jsou jednání s vedením firmy horší, než která loni vedl s provozovatelem prodejen Albert. Vedení Vesny tvrdí, že mzdy zaměstnancům zvyšuje, ale nechce to dělat pod tlakem.

"Vesna dosud nemá podepsanou kolektivní smlouvu na letošní rok. Vedení jedná arogantně a odmítá jakékoliv návrhy na zvýšení mezd či alespoň benefitů pro své zaměstnance. Je to dosud nejhorší jednání, se kterým jsem se setkala. Je dokonce horší, než jaké jsme loni vedli se společností Ahold," řekla předsedkyně OSPO Renáta Burianová.

Je podle ní tristní, že zatímco dosud svaz řešil nízké mzdy a špatné pracovní podmínky v nadnárodních obchodních řetězcích, kde se od té doby situace zlepšila, nyní se problémy vyhrocují u ryze české firmy. 

Vesna podle odborářů platí svým lidem v průměru 13 200 Kč (průměr v odvětví je nyní 15 000 Kč, loni to bylo 14 000). Jistou však mají jen fixní mzdu ve výši minimální mzdy, další peníze dostávají jako odměny ve formě osobního ohodnocení.

Nemají je však jisté, takže s jistým platem ve výši 11 000 Kč ani nemohou žádat o půjčku na bydlení a podle Burianové se jejich životní úroveň pohybuje na hranici bídy, která je pro jednotlivce podle posledních čísel definována jako příjem 10 220 Kč.

Vedení Vesny tvrdí, že její zaměstnanci (celkově, ne pouze prodavačky, pozn. red) vydělávají více. Průměrná mzda ve firmě dosahovala podle výkonné ředitelky Vesny Dagmar Havrdové na konci července 14 950 Kč, což je o 5,1 % více než o rok dříve. Mzdy chce firma podle ní navyšovat i v druhé části roku, ale bude se soustředit na pohyblivou složku mzdy navázanou na výkon každého zaměstnance či prodejny, což je podle Havrdové spravedlivější než přidávat mzdu plošně.

Někteří lidé však vydělávají podle odborářů ještě méně, než je průměr. "V červenci jsem měla na výplatní pásce 11 200 plus dalších asi 500 korun. Z toho jde žít velmi těžce. Ale nedokážu si představit, že bych dělala něco jiného. Obor jsem vystudovala a dělám ho celý život. Miluji, když mohu svým zákaznicím poradit a ony se na mě s důvěrou obracejí. Je to krásný vzájemný vztah," říká Ivana Červenková, která prodává v královéhradecké Vesně.

Čtyřiapadesátiletá prodavačka, která ve Vesně pracuje 13 let, dokonce prý nedostává proplacené přesčasy. Obchod je otevřen každý den od 9:00 do 18:00 a v sobotu navíc od 9:00 do 12:00. Za každý týden má tak navíc odpracováno více než pět hodin. "Mám si to vybírat jindy, ale na to není často kdy, když je zákazníků hodně a na prodejně jsme jen dvě," vysvětluje.

Slušnost jako slabina

A právě úzký vztah lidí k jejich práci je podle šéfky odborářů pracovníků obchodu jejich obrovskou slabinou. "Ti lidé jsou nesmírně slušní, nesmírně srdeční a loajální a jejich zaměstnavatel toho zneužívá. A s tím nesouhlasím. Nelze si brát zaměstnance jako rukojmí jen proto, že jsou velice slušní," říká Burianová s tím, že zaměstnanci Vesny nemají ani jiné benefity, jako jsou například oblíbené stravenky.

To však řetězec odmítá. "Naši zaměstnanci mají benefity ve formě příspěvků na stravu, příspěvků na zdravotní rehabilitaci, mimořádných odměn při životním jubileu, vyjednaných slev při zájezdu s cestovní kanceláří ČEDOK a dovolenou za kalendářní rok nad zákonem stanovený rámec," uvedla šéfka Vesny Havrdová.

OSPO se snaží od loňského podzimu prosadit, aby Vesna zvedla svým zaměstnancům základní mzdu o 10 procent, ale zatím neúspěšně. Na jaře dokonce ztroskotalo jednání se zprostředkovatelem, kterého jmenovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. "Situace je zoufalá, po krachu všech jednání se proto snažíme upozornit na situaci ve firmě a doufáme, že to pomůže. Stávka je vzhledem k roztříštěnosti zaměstnanců velice nepravděpodobná," uvedla šéfka OSPO.

Vesna tvrdí, že s odbory jedná, ale nechce být pod jejich diktátem a zvedat základní mzdu. S navýšením pohyblivé složky však problém v konkrétních případech nemá.

Akciová společnost Vesna funguje od roku 1994. V téměř 50 prodejnách rozmístěných napříč Českem zaměstnává 133 lidí. Zákazníkům nabízí český i zahraniční bytový textil, jako jsou koberce, deky, povlečení či matrace. V obchodech však prodává i spodní prádlo a na e-shopu také bio kosmetiku. Jediným akcionářem firmy je Iva Motyčková Khomová, manželka původního zakladatele firmy Lubomíra Motyčky. 

Boj o nízké mzdy v obchodech vypukl ostře loni, kdy se zaměstnanci prodejen Albert vzbouřili, že dostávají nejnižší mzdy v oboru. Do boje o vyšší výdělky prodavačů se tehdy pustil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Od té doby se však situace výrazně zlepšila. Pomohl tomu i vývoj na trhu práce, kdy se kvůli nedostatku lidí začaly obchodní sítě přetahovat o zaměstnance. Lidl zvedl v únoru prodavačkám mzdy o čtvrtinu, na což zareagoval zvýšením mezd Globus, Kaufland, Tesco, Penny Market i Albert, jeho pokladní si přilepšily dokonce dvakrát.