Průmyslová výroba v červenci zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta po červnovém revidovaném růstu o tři procenta. Dařilo se mimo jiné výrobě aut, strojů a zařízení i kovovýrobě. Pokles naopak zaznamenaly výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla či výroba ostatních dopravních prostředků, tedy lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol. O výsledcích českého průmyslu za první prázdninový měsíc ve středu informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti předchozímu měsíci byla průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně nižší o 9,8 procenta. Tak výrazný pokles ovlivnilo čerpání celozávodních dovolených ve významných podnicích, uvedli statistici.

Podle statistiků přispěla nejvíce k meziročnímu růstu produkce motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která byla vyšší o 17,1 procenta. Výroba strojů a zařízení vzrostla o 9,4 procenta, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 5,3 procenta. Naopak produkce a rozvod elektřiny, plynu a tepla klesly o osm procent, výroba ostatních dopravních prostředků se snížila o 28,1 procenta. Pokles o 14,3 procenta zaznamenala těžba a dobývání.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červenci meziročně stouply o sedm procent. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 7,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se podle ČSÚ zvýšily o 8,5 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 5,8 procenta.

V průmyslových podnicích, které zaměstnávají více než 50 lidí, se v červenci meziročně zvýšil počet zaměstnanců o 1,9 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto pracovníků meziročně vzrostla o 7,4 procenta a činila 31 197 korun.

Stavebnictví v červenci zpomalilo růst

Stavební výroba v Česku v červenci reálně meziročně zpomalila růst na 1,8 procenta po červnovém revidovaném růstu osm procent. Produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 7,5 procenta, v inženýrském naopak klesla o 10,2 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce v červenci po vyloučení sezonních vlivů reálně nižší o 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Stavební úřady letos v červenci vydaly 6895 stavebních povolení, meziročně se jejich počet snížil o 1,7 procenta. Orientační hodnota těchto staveb se proti loňskému červenci zvýšila o polovinu na 33,2 miliardy korun.

V červenci se začalo stavět 2612 bytů, což je o 36,8 procenta více než ve stejném období loni. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 13,3 procenta na 2007 bytů.

Pracovníků ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci v červenci meziročně ubylo o 1,7 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla oproti loňskému červenci o 1,4 procenta na 35 238 korun.

Schodek zahraničního obchodu se zvýšil

Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 2,1 miliardy korun, který byl meziročně o 1,9 miliardy větší. Export tuzemských firem vzrostl meziročně o 5,8 procenta a dovoz o 6,6 procenta. Vyplývá to z předběžných dat obchodu v národním pojetí, která ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

"Hlavním činitelem na červencový zahraniční obchod byla ropa a obchod s motorovými vozidly. Na zvýšení schodku se kromě toho projevil také obchod se zemním plynem a základními kovy," uvedl Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Příznivý vliv měl růst přebytku obchodu s motorovými vozidly, přívěsy a návěsy.

V porovnání s červencem loňského roku vzrostl vývoz o 5,8 procenta na 240,1 miliardy korun a dovoz o 6,6 procenta na 242,1 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU 28 skončila v červenci přebytkem 38,9 miliardy korun a byla meziročně o 7,4 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 9,5 miliardy korun na 39,7 miliardy korun.

Statistici také zpřesnili údaje za rok 2016. Vývoz v národním pojetí podle nich meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 3,299 bilionu korun a dovoz o 0,1 procenta na 3,135 bilionu. Obchodní bilance skončila přebytkem 163,7 miliardy korun.