Přijetí společné evropské měny není podle guvernéra České národní banky třeba uspěchat. Prohlásil to to na úterním setkání s podnikateli a manažery významných firem Zlínského kraje. To i přesto, že podle Rusnoka ekonomické ukazatele, velká otevřenost tuzemského hospodářství nebo vlastnická provázanost s eurozónou hovoří ve prospěch zapojení do společné měny.

"EU si napřed musí vyřešit vlastní nesoulady, aby mohla fungovat jako měnová zóna. V této podobě to není dlouhodobě udržitelné schéma," uvedl ve Zlíně Rusnok. Podle něj tak není rychlé ne-přijetí eura žádná tragédie. V této chvíli je podle guvernéra ČNB lepší vyčkávat, jaký bude další vývoj. "Vyjádření, že pokud nebudeme v eurozóně, tak nebudeme v jádru, jsou přehnaná zjednodušení," dodal.

Podle guvernéra Česká republika musí tak či tak provádět rozumnou hospodářskou politiku a ekonomika může nadále dobře fungovat i bez eura. Jako příklady uvedl Švédsko, Norsko a Švýcarsko. "Členství v eurozóně není nějakou samospásou," řekl. Na druhou stranu ale zmínil příklad Islandu, který společnou evropskou měnu dosud nepřijal a v průběhu finanční krize se tamní ekonomika dostala do vážných problémů.

"Klíčovým východiskem je, že jsme součástí vnitřního trhu. To je ta největší devíza. Z toho máme obrovský prospěch," dodal další člen bankovní rady, člen bankovní rady Oldřich Dědek. Ten také podotkl, že Česká republika těží z existence eurozóny, přestože není jejím členem, již nyní. "Česko těží z toho, že velká část EU má společnou měnu a že nelze používat měnové války. ČR z toho má obrovský prospěch a můžeme si díky tomu čekat, jak se situace dál vyvine."

Oldřich Dědek dále řekl, že přijetí eura bude záviset zejména na politicích. "Je politickým rozhodnutím, zda chceme sedět u jednacího stolu, nesedět za dveřmi a čekat jen na to, co nám řeknou Slováci."