Češi letos v zahraničí nejvíce volali a využívali mobilní internet na Slovensku, v Německu a Rakousku. Podle operátorů hlavně proto, že tudy projížděli na dovolenou. Hned na čtvrtém místě je Chorvatsko, kam podle Asociace českých cestovních kanceláří vyjede každý rok za mořem až 800 tisíc Čechů.

"Lidé mnohem více na plážích datují a sdílejí fotografie na sociálních sítích," vysvětluje ředitelka mobilního segmentu v O2 Silvia Cieslarová. 

Na tom, jak často Češi v zahraničí využívali telefon, je znát, že operátoři musí od půlky června zákazníkům zajišťovat volání i čerpání dat ze zahraničí za stejnou cenu jako v domácí síti. Lidé volali třikrát více než před rokem, využili také desetkrát víc dat. Nejvíce Češi volali na Slovensku, v Německu a Rakousku, pravděpodobně při průjezdu státy na dovolenou.

"Meziročně roamingový provoz trvale roste, to znamená, že roste jak spotřeba zahraničních turistů v ČR, tak i našich zákazníků v zahraničí," podotkla Veronika Exnerová z Vodafonu. To potvrzuje i statistika T-Mobilu. Evropané v tuzemsku volali o 75 procent víc než před rokem. Nejvíce telefonovali Němci. Spotřeba dat cizinců stoupla pětkrát. Nejvíce je využívali Rumuni a Italové.

Odchozí hovory Češi v zahraničí Cizinci v Česku
Léto 2016 100% 100%
Léto 2017 280% 175%
Spotřebovaná data Češi v zahraničí Cizinci v Česku
Léto 2016 100% 100%
Léto 2017 950% 520%
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru