Počet výrobců biopotravin letos do konce srpna vzrostl o šest procent na 645 výrobců. Ekologických zemědělců přibylo 141 na současných 4412. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na páteční tiskové konferenci řekl, že požádal všechny hejtmany, aby zvážili podporu zařazování biopotravin a regionálních potravin na jídelníčky kraji zřizovaných škol a školek. Oslovil i ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny se žádostí, aby využívaly biostravu v nemocnicích.

Biopotraviny nejsou podle Jurečky paušálně dražší než konvenční jídlo. Lidé podle ministra nakupují automobily nebo oblečení podle kvality, stejně tak by měli postupovat při výběru potravin. U biovýrobků je pak podle něj i velká přidaná hodnota v ochraně zemědělské půdy.

Spotřeba biopotravin v ČR předloni vzrostla o 11,4 procenta, lidé za ně utratili 2,25 miliardy korun. Průměrně tak šlo o 213 korun na osobu, což byla nejvyšší hodnota od roku 2007. Obrat včetně vývozu činil tehdy 3,73 miliardy korun. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin tak vzrostl na 0,87 procenta, o rok dříve to bylo 0,72 procenta.

Stát letos poprvé podpořil propagaci biopotravin, Státní zemědělský intervenční fond vypsal tendr za 30 milionů korun. Manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková doufá, že nepůjde pouze o jednoletý pokus. Jurečka podle svých slov nechce, aby šlo o "výkřik do tmy". "Ale nevím, jestli budoucí vedení ministerstva bude mít podporu biozemědělství a bioprodukce mezi svými prioritami," dodal.

Vláda předloni odsouhlasila plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2020. Počítá s tím, že by podíl biopotravin na celkové spotřebě měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Tohoto podílu měla přitom ČR podle plánu schváleného v roce 2010 dosáhnout již předloni. Podle ekologů je nový plán málo ambiciózní, hlavně ve zvyšování podílu půdy, na které se hospodaří v ekologickém režimu. Ta v ČR loni zabírala 12 procent z celkového půdního fondu, předloni šlo o 11,8 procenta.