Nedávno vyvolaná arbitráž mezi švýcarským developerem Sebastianem Pawlowským a Českou republikou nabývá jasnější podoby. Podle informací Hospodářských novin už obě dvě strany nominovaly rozhodce. Ti by se měli vzájemně dohodnout na třetím členovi tribunálu a následně v rámci rozhodčího řízení posoudit, zda Pawlowského miliardové požadavky na náhradu škody za "zmařenou investici" do pozemků v Benicích u Prahy jsou oprávněné.

Prvním arbitrem, jehož navrhl v Česku podnikající Pawlowski, je John Beechey. Jde o Brita s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi z obdobných sporů. Mimo jiné byl také předsedou rozhodčího soudu při Mezinárodní obchodní komoře v Paříži. Jeho jméno je v souvislosti s českou arbitráží už přímo uvedeno na webových stránkách Mezinárodního střediska pro řešení sporů z investic (ISCID) zřízeného při Světové bance ve Washingtonu. Právě tam a podle tzv. Washingtonské úmluvy má arbitrážní řízení probíhat.

Také Česká republika již podle neoficiálních zdrojů rozhodce nominovala. Shodou okolností jde také o Brita, Vaughana Loweho, uznávaného experta na mezinárodní právo působícího i na Oxfordské univerzitě. Zahraniční zdroje jeho jméno zmiňují i v souvislosti s arbitrážním sporem, který Česká republika v roce 2001 vedla kvůli zmařené investici do TV Nova s americkým miliardářem Ronaldem Lauderem a jeho mediální skupinou CME.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.