Karen Stubbingsová 13 let pracovala jako manažerka pro státní dobročinnou organizaci. Pak ji ale propustili pro nadbytečnost. I přes své zkušenosti nemohla najít nové místo. A tak si založila vlastní podnik. Nápad jí vnukl její syn, který kvůli prodělané mozkové obrně těžko sháněl práci. Stubbingsová si proto před třemi lety v červenci otevřela v britském Durnhamu dílnu s názvem Wood Pile. Spolu s handicapovanými tam vyrábí ze starého nábytku a zbylých odřezků dřeva nové kousky.

Začínala s osmi tisíci librami z odstupného a 35 tisíci z grantů. Strach o finance ale přišel až časem, nejprve se obávala něčeho jiného. "Měla jsem velké pochybnosti o svém věku. Nikdy jsem neočekávala, že v 51 letech budu řezat dřevo a tahat nábytek do dodávky," řekla listu The Guardian. Připouští ale, že bez všech dřívějších zkušeností by bylo řízení podniku mnohem komplikovanější. Brigádně zaměstnává jen dva pracovníky. Jeden se stará o administrativu a druhý o marketing. O vše ostatní včetně IT, personalistiky nebo financí se stará sama.

Není jediná, kdo se rozhodl raději podnikat na vlastní pěst. Zakládání start-upů po padesátce se stává v Británii trendem. Podle Úřadu pro národní statistiku tvoří právě tato věková skupina pětinu ze všech majitelů nových podniků. Prim ve statistice hrají ženy starší pětapadesáti let. Za posledních deset let se počet těch, které si otevřely podnikatelský účet u banky Barclays, zvýšil o 67 procent. U žen ve věku 65 a více dokonce o 132 procent, vyplývá to ze zjištění banky, které oznámila minulý týden.

"Zaučovala jsem mnoho lidí, vždycky jsem se ale zaměřovala na ty mladší. Myslím, že jsem sama zabředla do názoru, že start-upy jsou pro mladé," sdělila Guardianu Liz Earle. Sama před sedmi lety prodala svou firmu kosmetickému gigantu Avon a v padesáti se vrhla na další byznys. Nyní vede lifestylový časopis Wellbeing a radí startujícím podnikatelům v Barclays.

Sám sobě šéfem

Stále více lidí po padesátce podle listu The Financial Times zažívá na pracovním trhu diskriminaci kvůli věku, pokud jsou však sami šéfy, nic takového nehrozí. Proto je tak už od přelomu tisíciletí růst samozaměstnavatelů poháněn právě padesátiletými.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru