Když klient zadá přes internet, telefonicky nebo osobně příkaz k provedení burzovního obchodu, musí transakce obvykle nejprve projít přes zprostředkovatele v podobě makléřské firmy či banky. O tom, zda se podaří nakoupit či prodat akcie za tu nejvýhodnější cenu, přitom často rozhodují miliontiny sekundy. Počítačové programy, jejichž prostřednictvím banky obchodní příkazy za biliony dolarů denně zpracovávají, proto musí být mimořádně rychlé a spolehlivé. Jedním z dodavatelů takového softwaru světové úrovně je také česká firma, která se původně jmenovala DET Technologies a nyní patří do britské skupiny Rapid Addition.

Společnost založená v roce 2013 letos podle svých zakladatelů Jaromíra Šatánka a Petra Poštulky zažívá mimořádně úspěšný rok. Ke stávajícím klientům, mezi které patří mimo jiné investiční společnost Wood & Company, přibudou také některé z největších bank světa. Které konkrétně to budou, ale nemohou zakladatelé firmy nyní prozradit. "Klienti jsou na to citliví, protože je to jejich konkurenční výhoda oproti jiným bankám. Můžeme ale říci, že dvě z deseti top světových bank nasadí náš software celosvětově. Smlouvy jsou už podepsané, teď se naše řešení nasazuje," řekl Šatánek.

Hlavní výhodou českého řešení je podle Šatánka kromě flexibility to, že dokáže dosáhnout vysokého výkonu, aniž by kladlo příliš vysoké požadavky na technologickou infrastrukturu. "Banky platí vysoké poplatky za každý server, který využívají. Náš systém jim dokáže ušetřit peníze, protože dokáže pracovat třeba jen na dvou serverech namísto dosavadních padesáti," říká muž, jehož kariéra programátora začala v roce 2007 po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v pražské pobočce investiční společnosti Wood & Company.

V této firmě se Šatánek potkal s druhým spoluzakladatelem DET Technologies Petrem Poštulkou. Oba později přešli do velké světové banky BNP Paribas, pro kterou v Londýně pracovali na globální infrastruktuře, jež zpracovávala miliardy transakcí denně. "Byla to vynikající zkušenost, navíc jsme se poměrně rychle vypracovali na pozici vedoucích vývojářů," popisuje Šatánek. Zmiňuje ale i stinné stránky práce pro velkou korporaci. "Musíte se řídit interními nařízeními a celosvětovou strategií firmy. Například vám nařídí nakupovat techniku a software od dodavatelů, se kterými globálně spolupracují."

Ve chvíli, kdy byl projekt pro BNP Paribas hotový, stáli Šatánek s Poštulkou před rozhodnutím, co budou dělat dál. "Práce v BNP se přesunula do udržovací fáze a to my neradi děláme. Potřebovali jsme se posunout někam dál a měli jsme dvě možnosti. Buď jít do jiné banky v londýnské City, nebo zkusit vlastní podnikání. Rozhodli jsme se jít druhou cestou," říká Poštulka.

Kvůli vysokým nákladům ve Velké Británii se rozhodli založit firmu v Praze. Využili při tom i zkušenosti z Wood & Company, kde vyvíjeli software přímo mezi burzovními obchodníky. "Díky tomu jsme se zdokonalili i v byznysové logice, která je velmi důležitá. Nejde jen o technickou stránku, je třeba vědět i to, jak přemýšlí obchodník," popisuje Šatánek.

Po počáteční fázi testování prototypů nakonec oba Češi přišli se zcela novým systémem, který stojí na unikátním programovacím kódu. Jeho výhodou je podle zakladatelů DET Technologies kromě výkonu a flexibility mimo jiné to, že dokáže na maximum využít možnosti serverů, které ke svému chodu potřebuje. "Většina bank používá software, který je 10 až 15 let starý. Přirovnal bych ho k operačnímu systému Windows. Neustále ho sice vylepšují, ale jádro je pořád stejné. My jsme vytvořili úplně nové jádro," popisuje Šatánek.

Zakladatelé DET Technologies přiznávají, že ačkoli vyvinuli konkurenceschopný produkt a měli cenné kontakty ze svého předchozího působiště, ze začátku se potýkali s nedůvěrou klientů. "Velké zahraniční firmy zkrátka nevěřily, že by společnost o dvou lidech mohla mít spolehlivý produkt s nepřetržitou podporou. Přechod na nový systém navíc nějakou dobu trvá a banky se tak zásadní změny bojí. Nechtějí nic nového, dokud mají software, který alespoň jakž takž funguje," pojmenovává další úskalí Poštulka.

I díky firmě Wood & Company, ve které oba programátoři před více než deseti lety začínali a jež se stala prvním klientem jejich nově založené firmy, se jim nakonec podařilo prorazit. Jedním z jejich zákazníků se tehdy stala i vídeňská burza, pod kterou spadá také pražský parket.

O tři roky později už měl český start-up zahraničního vlastníka. Na začátku roku 2016 se stal součástí britské firmy Rapid Addition, kterou ovládá Kevin Houston – muž, jenž mimo jiné zpracovával pro britskou vládu výhled budoucího vývoje vysokofrekvenčního obchodování. V rámci investice za desítky milionů korun se Šatánek s Poštulkou zároveň stali menšinovými akcionáři Rapid Addition. Klienti za licenci na jejich software a nepřetržitou podporu nyní platí podle rozsahu nasazení desítky tisíc až jednotky milionů eur ročně.

I díky novým významným zakázkám od světových bank oba programátoři očekávají, že se česká část Rapid Additon, která vzešla z DET Technologies, dostane letos poprvé do zisku. Přesné údaje o obratu však nechtějí Šatánek s Poštulkou uvést. Od loňského spojení s Rapid Addition se ale podle nich firmě podařilo tržby více než ztrojnásobit. Růst je patrný také na počtu zaměstnanců. Z původních dvou zakladatelů se nyní tým rozrostl na 13 lidí. A protože je o programátory na českém trhu práce nouze, jsou mezi nimi i Rusové nebo Francouzi.

Jejich společným cílem nyní je udělat z českého řešení první volbu pro velké světové banky nebo burzy. "K tomu vede ještě dlouhá cesta. Největší výzvou nyní je, abychom sofistikovaný software uměli velmi rychle nasadit a měli co nejméně práce s podporou. Maximum procesů chceme zautomatizovat. Cílem je, aby nový klient mohl začít naše řešení používat už za dva dny," popisuje Poštulka. Pokud se to podaří a produkt bude úspěšný, nevylučuje, že by se mohl v budoucnu zaměřit na podnikání v jiném odvětví. Mohlo by jít například o zdravotnictví, ve kterém vidí potenciál. Pravděpodobně by ale zůstal u technologické stránky věci. Také Šatánek si umí představit budoucnost jinde než na finančních trzích. "Teď se ale naplno soustřeďuji na to, aby se naše řešení porazilo všechna ostatní," říká.