Firma Vítkovice Envi z holdingu Jana Světlíka vyplatila věřitele. Soud by měl proto v nejbližší době na žádost insolvenční správkyně rozhodnout o ukončení insolvence. V úterý to řekla mluvčí strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

"Společnost splnila podmínky reorganizace a naplnila schválený reorganizační plán. Věřitelé získali uspokojení svých pohledávek tak, jak bylo stanoveno v reorganizačním plánu. Firma vyplatila 98,57 procenta ze zajištěných pohledávek a 23,01 procenta z pohledávek nezajištěných," uvedla mluvčí. Dodala, že další firmy ze skupiny Vítkovice reorganizaci podpořily. Své pohledávky za společností zčásti kapitalizovaly a mateřská společnost poskytla na uspokojení věřitelů 23 milionů korun.

Vítkovice čelí celkem 16 žalobám. Insolvenční správce VPE žádá po Světlíkovi 1,3 miliardy korun

Reorganizační plán společnosti získal letos v červnu podle Kijonkové stoprocentní podporu účastníků schůze věřitelů. "Vítkovice Envi připravily zakázky pro rok 2017 zhruba za 155 milionů korun. To nyní představuje 1,6násobek obratu oproti roku 2016," doplnila. Dodala, že v květnu dosáhla firma poprvé od insolvence zisku. Počet zaměstnanců společnosti zůstává nadále okolo stovky, ačkoli společnost nevylučuje postupné zvýšení počtu pracovních míst v návaznosti na pokračující otevírání nových trhů.

Vítkovice Envi vyrábějí nádrže pro bioplynové stanice, čistírny odpadních vod a skladování. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Uvedla v něm, že má u více věřitelů dluhy po lhůtě splatnosti asi za 155 milionů korun. Do insolvenčního řízení se nakonec přihlásilo téměř sto věřitelů s pohledávkami za více než 150 milionů korun. Řada z nich je ale z vítkovické skupiny. Insolvenční správkyně Eva Hepperová téměř všechny uznala. K největším věřitelům patří Komerční banka, společnost Ekomont nebo firmy ze skupiny VMG Vítkovice Revmont a Vítkovice, a.s.

Společnost Vítkovice Envi uvedla, že ji do úpadku převedla změna podmínek provozování závodu, zejména to, že její obchodní partneři neplnili své závazky a že nebyly uzavřeny smlouvy na investice, jejichž uzavření se předpokládalo. Mělo jít o investice v Polsku a Srbsku.

Envi není jedinou firmou ze skupiny podnikatele Světlíka, která se dostala do insolvence. Finanční problémy mají také společnosti Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru