Letecká společnost Air Canada na chvíli splnila sen všech fanoušků levného cestování. Rezervace na zářijové lety z Prahy do Toronta prodávala zákazníkům za šest tisíc korun, a do New Yorku dokonce za necelé tři tisíce. Nízké ceny však způsobila chyba a společnost část rezervací zrušila. Na Twitteru ale později některým zákazníkům potvrdila, že již vydané letenky budou platné.

"Na všech transkontinentálních letech společnost pravděpodobně zapomněla na palivový příplatek. Mezi Evropou a Amerikou se tak daly kupovat zpáteční letenky za méně než tři tisíce korun," vysvětluje David Eiselt, zakladatel serveru cestujlevne.com, který se vyhledáváním podobných chyb a nabízením takových letenek zákazníkům zabývá už pět let.

Palivový příplatek společně s cenou letenky a letištními poplatky tvoří výslednou částku, kterou zákazník zaplatí za leteckou přepravu. Air Canada by tak na jedné letence tratila průměrně asi osm tisíc korun.

"Podobné omyly se objeví i několikrát do roka. Nejčastěji aerolinky nezapočítají právě palivový příplatek. Podle toho, kolik lidí si letenku koupí, pak společnost buď chybu využije pro vlastní propagaci, nebo letenky zruší," vysvětluje Jan Pavelka, provozovatel serveru Honzovy letenky.

Než si aerolinky chyby všimly a opravily ji, stihli evropští zákazníci koupit až desítky tisíc letenek, společnost tak přistoupila k postupnému rušení letenek. Podle Davida Eiselta je to od Air Canada seriózní přístup, jelikož některé letecké společnosti, například British Airways nebo Air Seychelles, ruší rezervované letenky, které nabídly zákazníkům chybou propočtu příliš výhodně, i týden po zaplacení. To už ale mají cestující mnohdy zaplacené i ubytování a o náhradu se musí soudit.

"Oficiální vyjádření ze strany aerolinek zatím nemáme. Pokud ho společnost nevydá, budou dodnes nezrušené letenky uznány a lidé je mohou bez problémů proletět. Vzhledem k širokému zásahu je ale pravděpodobnost malá," říká Eiselt s tím, že už teď někteří zákazníci hlásí, že jejich letenky Air Canada zrušila, zatímco jiní mají rezervaci stále platnou.

Zákazníci si mohou platnost rezervace zkontrolovat přímo na rezervačním portálu, kde si letenku kupovali. Pokud lístek objednávali přímo na stránkách společnosti Air Canada, mohou svou rezervaci zkontrolovat tam.

"Pokud si cestující letenky koupili a společnost jim rezervaci následně zrušila, peníze vrací. Někteří zahraniční prodejci si však účtují poplatky za platbu a vystavení letenky navíc. Ty už vrátit nehodlají, a tak hrozí riziko ztráty od 20 do 40 eur," popisuje možnosti Eiselt.