Alza je jeden z největších tuzemských e-shopů, který umožňuje platit bitcoiny. Zavedení této služby stálo firemní programátory 154 hodin práce a museli napsat pět tisíc řádků kódu. I tak firma zpětně hodnotí, že se jim experiment s kryptoměnou vyplatil. "Až 52 procent objednávek bitcoiny je ze zahraničí," prozradil v rozhovoru pro HN ředitel e-komerce Igor Pauer z Alzy.

Proč jste se rozhodli bitcoin zavést? Na kryptoměny zatím nemají české úřady úplně jasný názor a neberou je třeba jako klasickou měnu.

Zavedli jsme bitcoin, protože si to vyžadovali zákazníci.

Alza vydala graf, kde ukazuje, že umožnit platbu bitcoiny trvalo 154 hodin a vyžádalo si to přes pět tisíc řádků kódu. Když se na to zpětně podíváte, vyplatilo se umožnit zákazníkům platit bitcoiny?

Úplně do detailů jsme to neanalyzovali. Dá se však říct, že zájem o platbu bitcoiny je větší, než jsme původně očekávali. Řekl bych ale, že se jeho nasazení vyplatilo, číslo však zatím říct nemohu.

V Alze zaplatili v bitcoinech i nákup přes půl milionu korun. Aktuální kurz obchod garantuje jen 15 minut

Můžete prozradit nějaká čísla? Kolik procent objednávek v Alze je zaplaceno v bitcoinech?

Z celkových objednávek nemám číslo k dispozici. Můžeme říct, že 48 procent objednávek zaplacených bitcoiny pochází z tuzemska a zbytek ze zahraničí.

Pro platbu bitcoiny používáte český start-up Bitcoinpay. Byli ve hře i další potenciální partneři?

Samozřejmě jsme oslovovali firmy nejen ve střední Evropě, ale po celém světě. Museli jsme ale na partnera mít nějaký reálný dosah, aby reakční doba byla co nejkratší. Proto se nám zdá náš partner nejvýhodnější.

Co lidé za bitcoiny nejčastěji kupují. Můžete uvést ještě další příklad?

Pamatuji si, že jedna objednávka měla strašně velké množství grafických karet a komponentů pro těžbu bitcoinů. Ta objednávka musela být vyskládaná snad na dva regály.

Někdo v Alze zaplatil objednávku až za 560 tisíc pouze bitcoiny. To na Teslu nestačí, ale nemůžete prozradit, co to bylo?

Tak to netuším.

Nakupují lidé s bitcoiny v nějaký specifický čas?

Je to skrz celý den. Speciální výkyvy nejsou.

Alza zasílá zboží i do zahraničí. Stala se díky bitcoinu pro zákazníky mimo Česko atraktivnější?

Nepozorujeme nějaký výrazný trend.

Bitcoin jste nasadili v období, kdy se řešilo, zda nemůže projekt zkrachovat. Objevily se například zprávy o 200 tisících nepotvrzených transakcích. Uvažovali jste, že do toho nakonec nepůjdete a bitcoiny nenasadíte?

Tohle přišlo těsně před tím nasazením. Seděli jsme nad tím celý čas on-line a spustili jsme ten systém v momentě, kdy už jsme věděli, že s tím nebude žádný problém. Vše dobře dopadlo.

Byli jste jednou z prvních větších firem v Česku, které bitcoin nasadily. Nedotazovala se vás finanční správa?

S bitcoiny nepřicházíme vůbec do kontaktu a tyhle věci řeší náš partner z Bitcoinpay. Za každou transakci v bitcoinech dostaneme rovnou koruny a žádné bitcoiny nedržíme. Pro nás je to úplně standardní operace.

Neuvažovali jste o vlastní platební bráně?

Je možné, že to v budoucnu zvážíme. Teď to ale není na pořadu dne.

Zavedete v nejbližší době i jiné virtuální měny? Populární je například litecoin.

Nevylučujeme to. Ale momentálně to není aktuální.

V Alze máte také bitcoinomat, kde si lidé mohou peníze změnit. Bitcoiny za koruny či naopak. Jak často je využívaný?

Máme ho pronajímaný od našeho partnera, ale je často využívaný. Jsou i chvíle, kdy u něj stojí menší fronta.

Hodnotíte tedy zpětně nasazení bitcoinu jako dobrý nápad?

Určitě ano.