Slovinská společnost Radenska smí odkoupit až pět procent cenných papírů její mateřské firmy Kofola za cenu 440 korun za kus. Akcionáři českého výrobce nealkoholických nápojů tento krok odsouhlasili na páteční valné hromadě. Stalo se tak i přes odpor jednoho z hlavních konkurentů Kofoly, společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), jež drží v Kofole zhruba půlprocentní podíl.

Kofola akcie stahuje mimo jiné proto, aby je využila v opčním programu jako motivaci pro manažery. Podle finančního ředitele Kofoly Daniela Buryše ještě není jasné, jak velká část akcií, které Radenska odkoupí, na opční program půjde. "Bude to ale menší část z oněch pěti procent. O využití zbytku ještě nebylo rozhodnuto," řekl Buryš.

Karlovarské minerální vody odkup odmítají. Už před valnou hromadou podaly návrh soudu na předběžné opatření, které mělo transakci zastavit. Soud ale návrh zamítl a KMV následně podaly odvolání, o kterém ještě nebylo rozhodnuto. Jeden z hlavních konkurentů Kofoly na trhu s nealkoholickými nápoji tvrdí, že odkup akcií Kofoly Radenskou povede ke snížení množství akcií obchodovaných na burze a titul tím pádem ztratí atraktivitu pro velké investory.

"To by mělo nepříznivý vliv na cenu akcií i na objemy obchodování. Nízká likvidita by mohla vést dokonce až k vyloučení z obchodování," řekl na valné hromadě právní zástupce KMV Martin Popel s tím, že by v takovém případě byli poškozeni především drobní akcionáři.

Trpká příchuť ve sladké Kofole

Popel zároveň nabízenou cenu 440 korun za akcii označil za neodpovídající současné hodnotě společnosti, protože je podle něj možné cenné papíry nyní pořídit na volném trhu levněji. Jako protiprávní napadl rovněž to, že Kofola nabídku odkupu akcií nejprve zveřejnila a až následně ji nechala odsouhlasit valnou hromadou.

Vedení Kofoly však takový postup za protiprávní nepovažuje. Odkup jejích akcií dceřinou společností Radenska vnímá jako první krok z celé série opatření, jež má nakonec vést naopak k navýšení objemu volně obchodovaných akcií a zvýšení jejich atraktivity na burze. Nabídková cena je podle Buryše odpovídající, mimo jiné i proto, že za nižší cenu je nyní na burze k mání jen velmi málo akcií.

Oba obchodní konkurenti se na valné hromadě střetli také kvůli nové úvěrové smlouvě, která Kofole přinese možnost půjčit si v následujících sedmi letech až 4,26 miliardy korun. Firma chce peníze použít na levnější refinancování již provedených transakcí a splácení budoucího dluhu.

Karlovarské minerální vody však považují částku za nepřiměřenou hospodářským výsledkům firmy. Úvěrové zatížení podle nich bude "příliš vysoké". Na valné hromadě proto přednesly vlastní protinávrh s nižší půjčkou dosahující pouze 2,8 miliardy korun. Akcionáři ovšem nakonec odsouhlasili původní návrh představenstva Kofoly.

"Dojde k mírnému navýšení úvěrového zatížení firmy," připustil Buryš, zároveň ale dodal, že v poměru k hospodářskému výsledku EBITDA chce Kofola dluh udržovat na zhruba stejné úrovni jako dosud. "Zadlužení zůstane v oblasti, která je pro společnost našeho typu bezpečná," ujistil akcionáře finanční ředitel.

Valná hromada Kofoly nicméně může mít ještě soudní dohru. "Protože hlasování dopadlo tak, jak jsme se původně domnívali, je pravděpodobnost, že podáme žalobu na neplatnost usnesení valné hromady, poměrně vysoká," uvedl právní zástupce Karlovarských minerálních vod Martin Hanzl. Na čem přesně bude chtít firma žalobu případně stavět v tuto chvíli nechtěl předjímat, pravděpodobně by se to ale týkalo spíše oblasti odkupu akcií Radenskou než zadlužení Kofoly.

Páteční valné hromady se účastnili akcionáři, jejichž podíl ve firmě dohromady přesahuje 94 procent. Šlo především o zástupce společnosti AETOS ovládané rodinou Samarasů a dalšími zakladateli současné Kofoly, která drží 68procentní podíl. Druhým nejvýznamnějším akcionářem je firma CED Group s podílem 25 procent. Zbytek akcií je umístěn na pražské burze. Část tohoto podílu drží hlavní konkurent Kofoly na trhu s nealkoholickými nápoji, společnost Karlovarské minerální vody.