Slovinská společnost Radenska smí odkoupit až pět procent cenných papírů její mateřské firmy Kofola za cenu 440 korun za kus. Akcionáři českého výrobce nealkoholických nápojů tento krok odsouhlasili na páteční valné hromadě. Stalo se tak i přes odpor jednoho z hlavních konkurentů Kofoly, společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), jež drží v Kofole zhruba půlprocentní podíl.

Kofola akcie stahuje mimo jiné proto, aby je využila v opčním programu jako motivaci pro manažery. Podle finančního ředitele Kofoly Daniela Buryše ještě není jasné, jak velká část akcií, které Radenska odkoupí, na opční program půjde. "Bude to ale menší část z oněch pěti procent. O využití zbytku ještě nebylo rozhodnuto," řekl Buryš.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Konkurenční boj mezi výrobcem minerální vody Mattoni a Kofolou se v pátek přenesl i na valnou hromadu druhé jmenované firmy.
  • Karlovarské minerální vody, jež v Kofole vlastní zhruba 0,5 procenta akcií, chtěly zastavit plánovaný odkup akcií Kofoly její vlastní dceřinou firmou Radenska. Podle KMV by transakce poškodila drobné akcionáře.
  • Akcionáři Kofoly ovšem nakonec odkup akcií odsouhlasili. KMV ale uvedla, že usnesení valné hromady pravděpodobně napadne u soudu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru