Top chart

  • Investiční skupina R2G Rohan Czech v pátek oznámila, že vedení společnosti Pegas Nonwovens přijalo nabídku fondu na výkup akcií ostatních podílníků ve výrobci netkaných textilií. R2G už v Pegas Nonwovens vlastní více než desetinu, největším majitelem ale s necelými 30 procenty akcií zůstává fond Wood Textiles Holding Limited. R2G nabídlo za jednu akcii Pegasu 1010 korun, což v době, kdy fond plán převzetí v červenci oznámil, bylo zhruba osm procent nad tehdejší tržní cenou akcií Pegasu. V pátek dopoledne se akcie Pegasu obchodovaly na 1020 korunách.

  • Dva hlavní čeští výrobci nealkoholických nápojů se utkají na valné hromadě Kofoly ČeskoSlovensko. Společnost Karlovarské minerální vody, které patří zhruba 0,5 procenta Kofoly, požaduje, aby její konkurent zacházel lépe s minoritními akcionáři včetně jí samé. Kofola má smůlu. Nemůže oplácet stejnou mincí. Žádné akcie KMV nejsou volně k mání.

  • Francouzská ropná firma Total koupila společnost Maersk Oil, ropnou a plynařskou divizi dánského logistického koncernu A.P. Moller-Maersk. Total za Maersk Oil, jenž je aktivní zejména v Severním moři, zaplatí v přepočtu zhruba 165 miliard korun. Podle agentury Bloomberg jde o jednu z největších transakcí v ropném sektoru od propadu cen nafty v roce 2014.

  • Výrobce vozů Mercedes-Benz chce u Prahy postavit velkosklad pro náhradní díly. Má jít o halu téměř dvakrát větší, než je obří sklad Amazonu v Dobrovízi. Koncern Daimler spustí stavbu v obci Úžice pravděpodobně již příští rok.

  • Akcie britské Provident Financial Group v úterý ztratily více než dvě třetiny své hodnoty. Firma poskytující spotřebitelské půjčky se potýká s personálními problémy poté, co se rozhodla nahradit externí zprostředkovatele smluv vlastními zaměstnanci. Mimo jiné tak nemá dost lidí na vymáhání dlužných částek od klientů. Propad akcií na londýnské burze způsobilo oznámení, že firma letos skončí ve ztrátě až 120 milionů liber. Loni přitom vydělala přes 300 milionů.

Česká národní banka letos nemá zástupce na významném sympoziu centrálních bankéřů

Od roku 2006 patřilo k tradici České národní banky, aby guvernér nebo jeden z viceguvernérů vyrazil přes půl zeměkoule do horského resortu Jackson Hole v americkém státě Wyoming. Od 80. let se zde v blízkosti Národního parku Grand Teton, jehož horské vrcholky patří do Skalistých hor, koná jedna z nejprestižnějších událostí finančního světa.

Cestu z Prahy, která letecky s přestupem v Chicagu, Denveru či Salt Lake City trvá nejméně 15 hodin, prošlapal bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma v roce 2006. Po něm na konferenci, na niž se lze dostat jen na pozvánku americké centrální banky Federal Reserve System (přesněji její pobočky v Kansas City), dojížděl Tůmův nástupce Miroslav Singer.

Loni ve Wyomingu ČNB zastupoval viceguvernér Mojmír Hampl. Byla to jeho druhá návštěva poté, co v roce 2009 zaskočil za zaneprázdněného Tůmu. Podle Hampla se jeho očekávání, se kterými konferenci v Jackson Hole navštívil, naplnila na více než 100 procent.

"Pro ekonoma, který se zabývá penězi a měnovou politikou, je to jediné setkání za rok, kam přijedou opravdu prakticky všichni – centrální bankéři, akademici, experti, zástupci mezinárodních institucí. A ti pak debatují bez kamer, bez kravat a s výhledem na Národní park Grand Teton, což je až kýčovitě a nepřirozeně krásná příroda. Nádheru tohoto kousku světa mimochodem pro Ameriku objevil John D. Rockefeller Jr. Zřejmě pán s dobrým vkusem," popsal své zážitky viceguvernér.

Není přesně zřejmé, co způsobilo, že se letos této akce, která probíhá tento víkend, nikdo z ČNB nezúčastní. Nelze ale vyloučit, že mohlo dojít k nedorozumění ohledně výběru správného delegáta. Konference v Jackson Hole je exkluzivní i tím, že z vedení centrálních bank jsou na ni zváni jen guvernéři a viceguvernéři.

Mohlo se tedy nedopatřením stát, že guvernér Jiří Rusnok chtěl za sebe poslat některého z nových řadových členů bankovní rady, což je jistě hodné úcty jako dobře míněný šlechetný čin. Jenomže ani jeden z nich není viceguvernérem a americká strana Rusnokova náhradníka nemusela přijmout. Hampl i druhý viceguvernér Vladimír Tomšík v současné bankovní radě slouží již od roku 2006. Rusnok do banky nastoupil před třemi lety a ostatní (Vojtěch Benda, Oldřich Dědek, Marek Mora a Tomáš Nidetzký) byli do bankovní rady jmenováni loni nebo letos.

Nezbývá než věřit, že příští rok banka českou stopu v Jackson Hole obnoví. Nejde o místo významné jen pro bankéře. V září 1989 ve stejném rekreačním areálu, kde se každoročně scházejí centrální bankéři, podepsali tehdejší ministři zahraničních věcí Spojených států a Sovětského svazu (James Baker a Eduard Ševardnadze) jednu z prvních odzbrojovacích dohod mezi oběma hlavními rivaly studené války.

Kdo hodně investuje a možná i vydělává v Chile

Podnikatel v solární energetice Zdeněk Sobotka zhruba za 80 milionů korun prodal svou chilskou fotovoltaickou elektrárnu Parque Solar Cuz Cuz. Sobotkova společnost Solek Group dosud v Chile investovala celkem 100 milionů korun. Suma zahrnuje také investice do dvou dalších rozestavěných chilských projektů. Solek, od kterého elektrárnu v Cuz Cuz koupil chilský investiční fond Ad Capital Servicios Financieros, ovšem hodlá v jihoamerické zemi postavit více než jen tři elektrárny. Své projekty, které mimo jiné zahrnují výstavbu i provoz solárních elektráren také v Česku, na Slovensku a v Rumunsku, chce financovat i pomocí dluhopisů s pětiletou splatností v předpokládaném celkovém objemu půl miliardy korun. Tyto cenné papíry, jež nabízejí roční výnos 6,2 procenta, však nejsou obchodovány na žádném veřejném kapitálovém trhu.

Kdo umí investice včas ukončit

Druhá největší letecká společnost ve Spojených arabských emirátech poslala ke dnu druhé největší aerolinky v Německu. Etihad Airways přestaly dotovat nízkonákladového dopravce Air Berlin, který v poslední době prodělával více než dva miliony eur denně. Etihad Airways vlastnily od konce roku 2011 takřka třetinu akcií Air Berlin. Arabské aerolinky původně slibovaly držet ochranu nad Air Berlin alespoň do příštího roku. Došla jim však trpělivost. Nyní Air Berlin čeká rozprodej všeho, co má nějakou cenu. Radovat se nejspíš budou německý vlajkový dopravce Lufthansa a s ním nízkonákladové aerolinky SunExpress. Ty vlastní napůl Lufthansa a turecké aerolinky Turkish Airlines.

Kdo vyhrává

Český železniční byznys v zahraničí. Výrobce signalizačních a zabezpečovacích zařízení pro železnice AŽD Praha získal zakázku zhruba za 160 milionů korun v černohorském hlavním městě Podgorica. Železniční a autobusový dopravce Leo Express kromě toho ve čtvrtek obnovil provoz na lince Berlín–Stuttgart. Použil k tomu svou německou společnost Locomore, kterou nedávno převzal.

Kdo prohrává

Donedávna se zdálo, že je Škoda Transportation favoritem soutěže na dodávku 213 tramvají pro Varšavu. Dopravní podnik polského hlavního města ovšem výběrové řízení nakonec zrušil s tím, že na nová vozidla nebude mít peníze. Plzeňská firma má opravdu smůlu. Není to tak dávno, co kvůli místní konkurenci přišla o zakázku na dodávku vlakových souprav do Německa za 10 miliard korun.

Co láká

Zavedení práva a řádu do kosmu, aby bylo jasno v tom, co komu patří. Právníci a zákonodárci v Lucembursku porcují budoucí možné zisky, které by mohly lidstvu plynout z těžby cenných surovin na asteroidech a planetkách. Malý krok pro člověka je zkrátka velkým krokem pro malou a bohatou evropskou zemi. Honbě za miliardami zisků v kosmu se věnuje také deník Financial Times v tomto zajímavém videu.

Mimo byznys kvůli zatmění

Spojené státy v pondělí zažily úplné zatmění Slunce. Událost se stala velkou turistickou atrakcí, protože zatmění bylo možné sledovat ve více než 14 státech USA. Byli i tací, kteří neváhali vyrazit z přístavů v Kalifornii do vod Tichého oceánu, aby zatmění, které přicházelo od západu, mohli pozorovat dříve než lidé na pevnině. S obavami událost sledovali také provozovatelé solárních elektráren ležících v pásmu úplného zatmění Slunce. Ohrožena byla právě Kalifornie, kde solární elektrárny pokrývají zhruba sedminu tamní spotřeby. Nic není bez vedlejších účinků, ani úplné zatmění Slunce, byť se nekoná příliš často.