Největší americká ropná společnost ExxonMobil vědomě klamala veřejnost desítky let. Její vlastní vědci zjistili, že vlivem spalování fosilních paliv skutečně dochází ke změnám klimatu. Také věděla, že emise skleníkových plynů představují riziko pro planetu. Přesto koncern čtyřicet let mlčel. Vyplývá to z recenzované studie Harvardovy univerzity, která vyšla ve středu v žurnálu Environmental Research Letters.

Exxon přitom proti sobě výzkumníky v podstatě sám navedl. Před dvěma lety se v médiích objevily zprávy o tom, že firma jen rozšiřuje pochybnosti o nebezpečí globálního oteplování, místo toho, aby poslala experty do terénu a sama se přesvědčila. Vůči novinářům z listů InsideClimate News a Los Angeles Times, kteří s upozorněním přišli, se společnost tehdy vymezila a obvinila je z neobjektivity. Zároveň na svých webových stránkách zveřejnila soubor dokumentů a vyzvala, ať si je každý projde a udělá si vlastní názor.

"To se nám zdálo jako skvělá příležitost," vysvětlila agentuře Reuters jedna z autorek studie profesorka Naomi Oreskesová. Spolu se svým kolegou Geoffreyem Supranem prozkoumali 187 dokumentů, včetně interních poznámek, recenzovaných článků vědců společnosti Exxon a placených reklamních článků v deníku The New York Times.