Největší americká ropná společnost ExxonMobil vědomě klamala veřejnost desítky let. Její vlastní vědci zjistili, že vlivem spalování fosilních paliv skutečně dochází ke změnám klimatu. Také věděla, že emise skleníkových plynů představují riziko pro planetu. Přesto koncern čtyřicet let mlčel. Vyplývá to z recenzované studie Harvardovy univerzity, která vyšla ve středu v žurnálu Environmental Research Letters.

Exxon přitom proti sobě výzkumníky v podstatě sám navedl. Před dvěma lety se v médiích objevily zprávy o tom, že firma jen rozšiřuje pochybnosti o nebezpečí globálního oteplování, místo toho, aby poslala experty do terénu a sama se přesvědčila. Vůči novinářům z listů InsideClimate News a Los Angeles Times, kteří s upozorněním přišli, se společnost tehdy vymezila a obvinila je z neobjektivity. Zároveň na svých webových stránkách zveřejnila soubor dokumentů a vyzvala, ať si je každý projde a udělá si vlastní názor.

"To se nám zdálo jako skvělá příležitost," vysvětlila agentuře Reuters jedna z autorek studie profesorka Naomi Oreskesová. Spolu se svým kolegou Geoffreyem Supranem prozkoumali 187 dokumentů, včetně interních poznámek, recenzovaných článků vědců společnosti Exxon a placených reklamních článků v deníku The New York Times.

V článku se dále dozvíte

  • Vědci z Harvardovy univerzity zjistili, že společnost ExxonMobil vědomě klamala veřejnost celých čtyřicet let.
  • Věděla, že vlivem spalování fosilních paliv skutečně dochází ke změnám klimatu.
  • Přesto do světa šířila reklamní texty se zcela opačným vyzněním.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru