Brazílie představila masivní program prodeje státního majetku. Mimo jiné chce prodat podíly v některých z nejrušnějších letišť, přístavech, dálnicích či dolech a ropných nalezištích. Cílem je omezit angažovanost státu v ekonomice, posílit investice do infrastruktury a snížit rozšiřující se rozpočtový deficit.

Na seznamu je celkem 57 firem a projektů, včetně přístavního terminálu, energetické přenosové soustavy a velké dálnice. Podle vládní investiční rady bude po kupcích různých licencí požadováno, aby investovali odhadem 44 miliard realů (309,9 miliardy korun).

Již v pondělí vláda uvedla, že plánuje snížit státní kontrolu nad největším producentem elektřiny v Latinské Americe Centrais Elétricas Brasileiras (Eletrobras). Ministr financí dodal, že vláda by mohla prodat také loterijní divizi státní banky Caixa Econômica Federal.

Brazilský prezident Michel Temer je zastáncem podnikání a snaží se přeměnit hospodářskou politiku vlády. Jeho levicoví předchůdci byli zastánci státem řízeného hospodářství. Přestože země se nyní dostává z nejhorší recese ve své historii, Temer bojuje s korupčním skandálem, který snižuje podporu úsporným opatřením nutným pro snížení rozpočtového deficitu. Ten nyní činí více než devět procent hrubého domácího produktu, uvedly Financial Times.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru