Vytvořme znovu velkou Ameriku. Slogan, s nímž Donald Trump vyhrál volby, zahrnoval nová pracovní místa, férové zdanění a vůbec návrat výroby do USA. Kolik velká Amerika bude stát, o tom raději nemluvil. Jak ukazuje chystaná továrna Foxconnu, kde se mají vyrábět displeje třeba pro iPhony, velká Amerika bude také extrémně drahá. Jedno místo ve výrobě v tomto případě stát vyjde na statisíce dolarů.

Ovšem popořádku: velká Amerika chce vrátit výrobu, které se ta stará Amerika zbavila už dávno a s radostí ji přesunula do jihovýchodní Asie. A to včetně výroby ikonických džínů Levis, které podle knihy novinářky Naomi Kleinové Bez loga definitivně opustily brány americké továrny kdysi na přelomu tisíciletí. Stejně jako Amerika si ovšem počínala i podstatná část celého západního světa. Takže se nyní hledají způsoby, jak navrátit velikost, v překladu − jak vrátit průmysl a zabezpečit pracovní místa, která se v honu za tzv. znalostní ekonomikou tak nějak vypařila.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru