Pracovat se musí vyplatit, vysvětlil premiér Bohuslav Sobotka zvýšení minimální mzdy na 12 200 korun. Vláda zvyšuje tuto částku počtvrté, podnikatelům se to zdá likvidační a vidí v tom předvolební tah. Jediné, s čím lze s podnikateli souhlasit, je, že zvyšování minimální mzdy by mělo mít nějaký řád. Pokud by jej ale skutečně mělo, řekněme, že by se zvyšovala každý rok o pět set korun, byla by na 13 tisících korunách. V letech 2007−2013 (do srpna) totiž minimální mzda stagnovala na osmi tisících korunách. Podnikatelé, politici i zaměstnanci to brali jako daň za krizi.

Nutno dodat, že v roce 2012 tuto mzdu pobíralo zhruba 90 tisíc Čechů. V roce 2016, kdy se minimální mzda zvedla na 9900 korun, ji podle dostupných údajů dostávalo kolem 132 tisíc zaměstnanců. Po zvýšení na 12 200 korun se podle odhadů, kolik navýšení bude stát zaměstnavatele z podnikatelské i veřejné správy, zdá, že ji na výplatní pásce najde kolem 197 tisíc lidí. Z toho lze odvodit, že argument, že s růstem minimální mzdy rostou automaticky o stejnou částku všechny mzdy v ekonomice, a tudíž stejným tempem i náklady zaměstnavatelů, není tak úplně pravdivý. Spíš se zvyšuje počet lidí, kteří jsou na "oficiální" nule, namísto aby měli o pár stovek víc. Takzvaná zaručená mzda, tedy "vyšší minimum" odstupňované podle složitosti práce, není zřejmě dostupná pro každého.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru